Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suplimentarea veniturilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suplimentarea veniturilor

Buna ziua. M-ar interesa daca veniturile realizate prin incheierea unui contract de prestari servicii / colaborare se iau in calcul pt cei "85% din venituri" in cazul concediului post natal? Mai in detaliu : lucrez cu CM la o societate care imi asigura salariul minim pe economie si as dori sa-mi suplimentez veniturile in baza unui contract de prestari servicii/ colaborare. Este posibil/legal?

Multumesc mult pt raspuns!
Mariana Laura, utilizator
Concediul postnatal se plateste calculandu-se 85% din baza de calcul rezultata din veniturile din salarii (la locurile de munca unde avti contract de munca).

Cred ca intrebarea se refera la concediul crestere copil in varsta de pana la 2 ani, unde se iau in calcul toate veniturile, si cele din contracte de munca si cele din conventii civile din ultimele 12 luni inaintea nasterii copilului.