Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de risc maternal

Am fost in concediu fără plată un an de zile, revin la post de la 1 septembrie 2022, în învățământ. Am dreptul la concediu de risc maternal? Sunt însărcinată, am 7 săptămâni.
Vă mulțumesc și aștept.

O să am adeverință de la UBB Cluj.

Stimata @MGabriella , eu nu stiu sa va raspund la intrebare , vreau doar sa va atrag atentia asupra unui aspect : concediul de risc maternal se acorda acelor gravide pentru care exista un risc generat de conditiile de munca . Medicul de medicina muncii identifica riscurile , recomanda angajatorului sa le elimine , iar daca acesta ( angajatorul ) nu are aceasta posibilitate , si nici un alt post fara riscuri pe care sa il poata oferi , gravida are dreptul la concediu de risc maternal . Cu totul altceva este concediul medical pentru sarcina la risc , acesta nu este legat de conditiile de munca , ci de starea de sanatate ( a dvs. sau a sarcinii ) si este un concediu medical obisnuit . Daca primul e limitat la 120 zile , presupun ( dar nu stiu sigur ) ca cel de-al doilea nu are vreo limitare , cel putin asa ar fi logic . Cred ca medicul v-ar putea informa exact .
CHKa, utilizator
Vă mulțumesc pentru răspuns!
Problema este că nu am lucrat un an înainte de a lua concediul, oricare ar fi tipul.

Dar mă gândesc dacă îmi rupeam picioarele și de aceea nu a-și putea merge la școală, a-și avea dreptul la concediu de boală.
Concediu de risc maternal.se acorda in anumite condiții.. angajatorul le îndeplinește?