Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... tichete de masa - contract de management
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

tichete de masa - contract de management

Bună ziua,

Există vreo modalitate legală prin care să se poată acorda beneficii salariale de tipul tichetelor de masa Administratorului care are incheiat Contract de management?
Buna ziua
Atat Legea 165/2018 cat si normele ei de aplicare prev in HG 1045/2018 se refera la "angajati" si la "salariati" fara a defini notiunile sau a face trimitere la vreun alt text normativ.
Dpmdv prin interpretarea in ansamblu a textului celor doua acte normative doar persoanele aflate intr-un raport de munca sau de serviciu pot beneficia de tichete de masa din partea angajatorului.
Administratorii sau alti beneficiari ai unor contracte de management nu primesc salariu chiar daca dpdv fiscal indemnizatia lor este asimilata salariului.