Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie: ...

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie:
OUG 37/2021-societate cu un numar de peste 350 angajati a incheiat acte aditionale la contractele de munca pentru a mentiona aceasta schimbare legislativa. Acum se doreste intocmirea altor acte aditionale ,urmare a faptului ca ordonanta va fi abrogata.
Intrebarea este urmatoarea: societatea era obligata sa incheie acele acte aditionale, tinand cont de faptul ca nu este microintreprindere ci SA, si logic ordonanta respetiva nu i se aplica?
Multumesc pentru raspuns.
Banuiesc ca acea clauza a fost introdusa avand in vedere modificarea Ordinului MMPS 64/2011 privind modelul CIM. In consecinta daca va fi din nou modificat, in urma abrogarii OUG 37, va trebui sa emiteti noi AA de modificare a CIM.