Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Masura 112. Instalarea Tinerilor Fermieri
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Masura 112. Instalarea Tinerilor Fermieri

Salutare la toata lumea.
Am si eu cateva nelamuriri cu privire la Masura 112. -instalarea tinerilor fermieri- si sper sa gasesc unele lamuriri.
Am specializare in domeniul agricol si terenul necesar pe care as putea infiinta o cultura ca sa pot indeplini necesarul de UDE pt. a putea accesa masura 112,
dar intrebarile mele ar fi:
1-in momentul in care prezint un plan de afaceri pentru dezvoltarea activităţilor agricole din cadrul exploataţiei agricole, acest plan trebuie sa si fie pus in aplicare? sau cu banii obtinuti o sami realizez planul?
2-la criteriile de selectie ale proiectului unde se realizeaza punctajul sunt doua puncte care mi se pare ca se bat cap in cap. Ti se acorda 20 de puncte daca deţii o fermă de semi-subzistenţă si ti se acorda 30 de puncte daca ai în proprietate exploataţia agricolă.Mie mi se pare ca e cam acelasi lucru si in plus daca ai in proprietate o exploatatie agricola cum se mai cere atunci ca sa te instalezi pentru prima data intr-o exploatatie agricola.
Va multumesc.
Ati studiat probabil Ghidul solicitantului de pe www.apdrp.ro .
Acolo gasiti si clarificari si toate anexele necesare.
Puteti detine si cu alt titlu decat de proprietate: arenda, comodat, inchiriere etc. De aici punctajul.
Succes!