Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună, mă pot pensiona? Am 50 de ani și am fost ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună, mă pot pensiona? Am 50 de ani și am fost persoană cu ...

Bună, mă pot pensiona?
Am 50 de ani și am fost persoană cu handicap accentuat pana în anul 2011.
In anul 2011 am fost la comisie și mi-au schimbat gradul de handicap din accentuat în mediu . Am născut 4 copii, dar un copil mi-a decedat. În urma căsătoriei soțul meu are o fetita din prima lui căsătorie, dar eu am crescut-o și îngrijit-o.
Mulți ani am lucrat având gradul accentuat, dar acum am gradul mediu în câmpul muncii de 13 ani 9 luni și 8 zile. Până in anul 2001 luna 4-a. În cartea de muncă am lucrat 5 ani 1 luna și 22 de zile. Mă pot pensiona? Și ce trebuie să fac?
Gasiti raspunsul in prevederile de mai jos:
Legea 263/2010
Art.58
Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare în condiții de handicap beneficiază de reducerea vârstelor standard de pensionare și a stagiilor complete de cotizare prevăzute în anexa nr. 5, după cum urmează:
a) cu 15 ani, în situația asiguraților cu handicap grav, dacă au realizat, în condiții de handicap grav, cel puțin o treime din stagiul complet de cotizare;
b) cu 10 ani, în situația asiguraților cu handicap accentuat, dacă au realizat, în condiții de handicap accentuat, cel puțin două treimi din stagiul complet de cotizare;
c) cu 10 ani, în situația asiguraților cu handicap mediu, dacă au realizat, în condiții de handicap mediu, stagiul complet de cotizare.