Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Avem un angajat pe pozitia de sofer, care ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Avem un angajat pe pozitia de sofer, care dorim sa ...

Buna ziua,
Avem un angajat pe pozitia de sofer, care dorim sa efectueze si sarcini de mecanic, iar angajatul a acceptat, toate activitatile desfasurande-se in cele 8 ore de lucru.
Este legal sa nu ii modificam pozitia din sofer, si doar sa actualizam fisa postului ( sa adaugam si sarcinile de mecanic), sa intocmim o noua fisa de expunere la risc pentru eliberarea unei noi fise de aptitudine?
Mentionez ca angajatul are calificare si de mecanic.
Multumesc,
Puteti doar sa-i actualizati fisa postului , prin adaugarea de sarcini de mecanic ... este necesra intocmirea unei noi fise de expunere la risc pentru eliberarea unei noi fise de aptitudini.
Fisa de aptitdine a lucratorului trebuie actualizata in functie de noile atributii de serviciu primite si riscurile profesionale existente.
Sarcinile suplimentare/ noi impun si o negociere salariala noua.
In plus instruirea ssm si psi-su la locul de munca si periodica trebuie efectuate si pentru meseria de mecanic.
Riscurile profesionale identificate si evaluate de catre angajator pentru meseria de mecanic auto trebuie prelucrate cu lucratorul.