Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... vecinul de deasupra imi distruge tavanul de la baie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

vecinul de deasupra imi distruge tavanul de la baie periodic

vecinul de deasupra imi distruge tavanul periodic,de cativa ani,are o defectiune la baie si i curge apa folosita de el la mine in baie,prin tavan si pe langa teava de scurgere;initial a recunoscut,a zis ca repara dar apoi s a razgandit,nu mai recunoaste,zice tot felul de minciuni,ca nu e de la el,ca e de la alt vecin sau de la teava comuna etc;ce e de facut?am chemat asiguratorul ,a constatat si acum imi cere hartie de la asociatia de proprietari ca au luat la cunostiinta sau ceva asemanator;e legal?ce teaba are asociatia cu o paguba pe proprietatea mea?are atributii presedintele asociatiei sa constate paguba si cauza?asiguratorul conditioneaza plata despagubirii de hartia de la asociatie.care i treaba,de fapt?pot sa l dau in judecata pe penal pt distrugerea proprietatii?sau sa repar eu la nesfarsit pana are el chef sa inlature cauza?cei de la asigurari sunt obligati sa mi plateasca la nesfarsit despagubiri?
Vulturudac, utilizator
A cui responsabilitate este intretinere teava de scurgere apa menajera care pleaca de la sorbul de scurgere vecin deasupra si trece prin baia mea pana la.coloana comuna de captare?

Vulturudac a scris:

vecinul de deasupra imi distruge tavanul periodic,de cativa ani,are o defectiune la baie si i curge apa folosita de el la mine in baie,prin tavan si pe langa teava de scurgere;initial a recunoscut,a zis ca repara dar apoi s a razgandit,nu mai recunoaste,zice tot felul de minciuni,ca nu e de la el,ca e de la alt vecin sau de la teava comuna etc;ce e de facut?am chemat asiguratorul ,a constatat si acum imi cere hartie de la asociatia de proprietari ca au luat la cunostiinta sau ceva asemanator;e legal?ce teaba are asociatia cu o paguba pe proprietatea mea?are atributii presedintele asociatiei sa constate paguba si cauza?asiguratorul conditioneaza plata despagubirii de hartia de la asociatie.care i treaba,de fapt?pot sa l dau in judecata pe penal pt distrugerea proprietatii?sau sa repar eu la nesfarsit pana are el chef sa inlature cauza?cei de la asigurari sunt obligati sa mi plateasca la nesfarsit despagubiri?