avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 859 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... vecinul de deasupra imi distruge tavanul de la baie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

vecinul de deasupra imi distruge tavanul de la baie periodic

vecinul de deasupra imi distruge tavanul periodic,de cativa ani,are o defectiune la baie si i curge apa folosita de el la mine in baie,prin tavan si pe langa teava de scurgere;initial a recunoscut,a zis ca repara dar apoi s a razgandit,nu mai recunoaste,zice tot felul de minciuni,ca nu e de la el,ca e de la alt vecin sau de la teava comuna etc;ce e de facut?am chemat asiguratorul ,a constatat si acum imi cere hartie de la asociatia de proprietari ca au luat la cunostiinta sau ceva asemanator;e legal?ce teaba are asociatia cu o paguba pe proprietatea mea?are atributii presedintele asociatiei sa constate paguba si cauza?asiguratorul conditioneaza plata despagubirii de hartia de la asociatie.care i treaba,de fapt?pot sa l dau in judecata pe penal pt distrugerea proprietatii?sau sa repar eu la nesfarsit pana are el chef sa inlature cauza?cei de la asigurari sunt obligati sa mi plateasca la nesfarsit despagubiri?
Ultima modificare: Luni, 17 Octombrie 2022
Vulturudac, utilizator
Cel mai recent răspuns: Vulturudac , utilizator 16:50, 30 Octombrie 2022
A cui responsabilitate este intretinere teava de scurgere apa menajera care pleaca de la sorbul de scurgere vecin deasupra si trece prin baia mea pana la.coloana comuna de captare?

Vulturudac a scris:

vecinul de deasupra imi distruge tavanul periodic,de cativa ani,are o defectiune la baie si i curge apa folosita de el la mine in baie,prin tavan si pe langa teava de scurgere;initial a recunoscut,a zis ca repara dar apoi s a razgandit,nu mai recunoaste,zice tot felul de minciuni,ca nu e de la el,ca e de la alt vecin sau de la teava comuna etc;ce e de facut?am chemat asiguratorul ,a constatat si acum imi cere hartie de la asociatia de proprietari ca au luat la cunostiinta sau ceva asemanator;e legal?ce teaba are asociatia cu o paguba pe proprietatea mea?are atributii presedintele asociatiei sa constate paguba si cauza?asiguratorul conditioneaza plata despagubirii de hartia de la asociatie.care i treaba,de fapt?pot sa l dau in judecata pe penal pt distrugerea proprietatii?sau sa repar eu la nesfarsit pana are el chef sa inlature cauza?cei de la asigurari sunt obligati sa mi plateasca la nesfarsit despagubiri?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Teava scurgere vana... cine plateste? cme2097 cme2097 Buna ziua, vecina de sub mine se plange ca i se imbiba tavanul cu apa, de la scurgerea mea de la vana. Am fost la ea, am constatat problema. Am chemat ... (vezi toată discuția)
Buna seara, ma confrunt cu o situatie aparent fara iesire. de ... ngg ngg Buna seara, Ma confrunt cu o situatie aparent fara iesire. De 2 saptamani avem inundatie in garsoniera aflata la parter de bloc cu 10 etaje la nivelul unei ... (vezi toată discuția)