avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... salut.o intrebare as avea pentru persoanele din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

salut.o intrebare as avea pentru persoanele din domeniu.este ...

salut.o intrebare as avea pentru persoanele din domeniu.este vorba de un drept de mostenire pe care l-as avea pentru un teren dintr-un sat al comunei giurgiu drept de propietate fiind al mamei mele decedate actualmente.dreptul de propietate a fost stabilit in anul 1995 printr-o hotarare judecatoreasca motivul actiunii in instanta fiind ca vecinii inainte de revolutie au intrat si ocupat abuziv terenul respectiv si un imobil aflat pe acesta neavand nici un drept de propietate.dupa hotatrea judecatoreasca din anul 1995 unde instanta hotara ca propietara pe mama mea impreuna cu tatal decedat si un frate deasemeni actualmente decedat unul dintre paratii din dosar a intentat un apel la tribunalul giurgiu.sedinta apelului sa facut in anul 1997 si a dat castig de cauza tot mamei mele tatalui si fratlui meu ca fiind mostenitori de drept asupra imobilului si a terenului instanta a hotarat ca paratii sa se retraga de pe terenul si din imobilui ocupate in mod abuziv si deasemeni obliga reclamantul apelului sa plateasca cheltuielile de judecata.prin urmare as avea drept de mostenire in baza hotararii judecatoresti unde stabileste dreptul de propietate al mamei decedate actualmente si a tatalui inclusiv al fratelui decedatii?si cum se poate stabili cu acte in regula dreptul meu de mostenire.mentionez ca din familie nu a mai ramas decat subsemnatul si 4 nepoti cate doi din partea fiecarui frate ambii fiind decedati.multumesc
Cel mai recent răspuns: cochintu , utilizator 20:29, 27 Octombrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


gi-jane2 a scris:

aveti nevoie de un certificat de calitat ede mostenitor dupa mama, asta il luati de la un notar de pe raza ultimului domiciliu al mamei, in baza certificatului, aveti dreptul sa va interesati de teren, unde e, daca aia s-au retras, etc.
daca nu s-au retras, atunci contactati un avocat ca sa vedeti ce se poate face.. daca se poate pune in executare hotararea si care e procedura ca sa puteti cere dvs executarea.
termenul de prescriptie in ce priveste drepturile reale e de 30 de ani, dar trebuie sa va vada cineva actele, sa stiti daca mai e cazul sa va agitati.

Am înțeles.Ok Spune-ți ca termenul de prescripțiile cu privire la drepturile reale pe care le am este de 30 ani.cum se calculează daca știți,de la data primei hotărâri judecătorești adică ședința din 1995 sau data ședinței apelului din 1997?in ambele cazuri m-as putea încadra sub 30 de ani.și o ultima întrebare daca santeti amabil cine trebuie sa vadă actele ca sa-mi comunice daca trebuie sa m-a mai agit sau nu,avocat,notar?multumesc încă odata


cochintu a scris:



gi-jane2 a scris:

aveti nevoie de un certificat de calitat ede mostenitor dupa mama, asta il luati de la un notar de pe raza ultimului domiciliu al mamei, in baza certificatului, aveti dreptul sa va interesati de teren, unde e, daca aia s-au retras, etc.
daca nu s-au retras, atunci contactati un avocat ca sa vedeti ce se poate face.. daca se poate pune in executare hotararea si care e procedura ca sa puteti cere dvs executarea.
termenul de prescriptie in ce priveste drepturile reale e de 30 de ani, dar trebuie sa va vada cineva actele, sa stiti daca mai e cazul sa va agitati.

Am înțeles.Ok Spune-ți ca termenul de prescripțiile cu privire la drepturile reale pe care le am este de 30 ani.cum se calculează daca știți,de la data primei hotărâri judecătorești adică ședința din 1995 sau data ședinței apelului din 1997?in ambele cazuri m-as putea încadra sub 30 de ani.și o ultima întrebare daca santeti amabil cine trebuie sa vadă actele ca sa-mi comunice daca trebuie sa m-a mai agit sau nu,avocat,notar?multumesc încă odata

Și o întrebare pe care am omis sa o pun.au dreptul și nepoții asupra moștenirii?trebuie sa meargă și ei la notariat pentru certificatul de Moștenitor? Multumesc încă odată
Mergeti la un avocat.
Pe mama dvs o mostenesc și copiii fratelui dvs


gi-jane2 a scris:

Mergeti la un avocat.
Pe mama dvs o mostenesc și copiii fratelui dvs

Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Departajare teren DraguMircea DraguMircea Buna ziua. Numele meu este Dragu Mircea, inginer de profesie. Apelez la serviciile dumneavoastra intrucat am nevoie de cateva sfaturi. Tatal meu are doi ... (vezi toată discuția)
Pot lua parte la succesiune dupa mama vitrega ? sa fie o gluma a notarului ? benga112 benga112 Succesiune ? Tata a fost casatorit cu mama mea. Mama mea a murit in 1965 Subsemnatul fiu al acestora. In anul1969 tata sa recasatorit legitim cu o alta ... (vezi toată discuția)
Unic mostenitor sangel sangel buna ziua va rog sa ma ajutati cu un raspuns iata despre ce este vorba in anul 1997 mama mea si fratele ai in viata la timpul acela au mostenit in urma ... (vezi toată discuția)