Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Angajatorul nu a plătit stagiul de cotizare timp de 2 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Angajatorul nu a plătit stagiul de cotizare timp de 2 ani. O ...

Angajatorul nu a plătit stagiul de cotizare timp de 2 ani.

O cunoștință de a mea are lucrați 15 ani, dar angajatorul nu i-a plătit taxele pentru stagiul de cotizare pe ultimii 2 ani.

Poate ieși la pensie în această situație dacă are munciți 15 și câteva luni, sau ce este de făcut`?

Deși are 15 ani lucrați, pe 2 ani nu are plătite taxele pentru stagiul de cotizare pentru pensie, și rămâne numai cu 13 ani stagiu de cotizate achitat către stat.

Deci este vina angajatorului, pentru că persoana a muncit 15 ani și câteva luni.
Se poate să i se respingă dosarul de pensionare, deși este vina angajatorului`?
Dapix, utilizator
Actuala lege a pensiilor e favorabilă cunoștinței dvs., Dapix. Citiți acest articol:
www.avocatnet.ro/articol_494...
E din 2019, la acea vreme era prevăzut ca noua lege a pensiilor (Legea nr. 127/2019) să intre în vigoare în 2021, dar va intra în vigoare abia la 1 septembrie 2023.

Aproximativ aceeași chestiune e cuprinsă și în actuala reglementare, Legea nr. 263/2010, mai puțin un cuvânt (care face marea diferență!): "perioadele de timp pentru care asiguraţii datorează și/sau plătesc" este formularea din actuala lege. Cu alte cuvinte, în prezent se consideră vechime perioadele pentru care s-a datorat CAS, chiar dacă aceasta n-a fost plătită, din rea-voință, de către angajator.
Mulțumesc frumos pentru lămurire.