Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract rezervare agentie imobiliara 1000 €
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract rezervare agentie imobiliara 1000 €

Ma aflu intr-o situatie neplacuta in care ma simt obligata sa cumpar un imobil.
Am gasit un anunt pe net, am sunat am programat o vizionare. Dupa 2 zile am sunat sa facem o oferta, prin intermediul agentului pentru ca propietarul este plecat in tara. Ma rog, a acceptat oferta noastra. De aici lucrurile au luat cumva o inorsatura nefavorabila noua. Pentru a rezerva apartamentul si a nu mai fi promovat de alte agentii( era dat la mai multe) agentul imobiliar ne-a cerut datele ca trebuie sa facem un contract de rezervare si sa dam avans 1000 euro care ulterior se vor scadea din suma. Bun, ne dorim imobilul si daca asta e procedura ne conformam, numai ca ceea ce am semnat nu stiu cat este de legal.
Pe ea scrie chitanta garantie si este scris ca daca contractul de vanzare cumparare nu se incheie din cauza noastra noi nu mai primim banii de garantie inapoi. Ii putem primi doar daca vanzatorul se razgandeste. Eu pot sa ii inteleg si pe ei ca vor o garantie ca sa demareze procedura sa aiba o certitudine dar ma simt un pic inselata si obligata sa accept ulterioarele nereguli si inconveniente cu imobilul. In anuntul imobiliar unele date sunt eronate, la fata locului sunt defapt mai putini mp, geamurile nu se inchid, sunt facute debransari lucruri care nu imi convin.
Pe langa asta ne-a pus cumva in carca comisionul agentiei care este unul destul de mare in conditiile in care agentul l-a reprezentat pe vanzator si nu pe noi. Mentionez ca in acest act de birou nu scrie nicaieri ca suma va fi scazuta din pretul de vanzare.
Cum as putea sa remediez amiabil situatia si sa imi recuperez avansul?
User6690, utilizator
amiabil inseamna sa cadeti de comun acord. contrar, nu e amiabil. daca vreti sa recuperati avansul inseamna ca agentul a muncit degeaba.
daca aveti dubii cu privire la legalitate, angajati un avocat sa verifice inscrisurile si sa va consilieze.
retineti ca un act poate fi perfect legal si in acelasi timp sa va fie defavorabil.
Vă doriți imobilul,dar nu vă place pentru că sunt nereguli?
Cei care nu știu ce vor nu semnează și spun că se mai gândesc iar imobilul e lăsat la vânzare pentru alții mai hotărâți.
Joaca aceasta vă costă pentru că nu umbla oamenii și pierd banii și timpul aiurea pentru că unii nu știu ce vor.
Mergeți în instanță dacă vă simțiți nedreptățiți.Va hotărî judecatorul.Amiabil e greu de crezut sa rezolvați ceva condițiile acestea.
mitabiciclista, utilizator
Nu ma joc de a vanzarea, sunt hotarata. Poate nu ati inteles ca dupa ce noi am semnat acel contract de rezervare, apartamentul este inca activ pe site-urile de imobiliare si inainte sa semnam ne-au spus ca are toate utilitatile, ca are cu 5mp mai mult.
mitabiciclista a scris:

Vă doriți imobilul,dar nu vă place pentru că sunt nereguli?
Cei care nu știu ce vor nu semnează și spun că se mai gândesc iar imobilul e lăsat la vânzare pentru alții mai hotărâți.
Joaca aceasta vă costă pentru că nu umbla oamenii și pierd banii și timpul aiurea pentru că unii nu știu ce vor.
Mergeți în instanță dacă vă simțiți nedreptățiți.Va hotărî judecatorul.Amiabil e greu de crezut sa rezolvați ceva condițiile acestea.

Chiar nu înțeleg,ați văzut la fața locului că nu se închid ferestrele,că se fac debransari,că sunt puțini mp și totuși ați făcut o ofertă,ați plătit o garanție,ați semnat un act pe care nu îl înțelegeți și vreți banii înapoi.
Anunturile imobiliare raman active până se semnează actele la notariat.
Chiar dacă se plătește o rezervare nu înseamnă că se vinde în cele din urmă.
mitabiciclista, utilizator
In acest caz faceți un antecontract, plătiți un avans serios, de 10-20% si nu doar ca o sa iasă de pe site-uri, dar va fi blocat si la vânzare (notare in CF). 1000 de euro e nimic pentru o tranzacție imobiliara.
adriandimitriu, utilizator