Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartitoarele de caldura mai sunt obligatorii pana in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartitoarele de caldura mai sunt obligatorii pana in 2023?

Repartitoarele de caldura mai sunt obligatorii? Stau la bloc si saptamana aceasta m-am certat cu domnul administrator din cauza acestor repartitoare. Am incercat sa rezolv problema de cativa ani, nu s-a dorit montarea lor, s-a anuntat in octombrie ca sunt obligatorii pana la 1 ianuarie 2023, dar la noi tot nu se vrea montarea pana la aceasta data pe motiv ca nu mai sunt obligatorii pana la sfarsitul anului. Mi-a trimis administratorul un clip B1 TV de pe YouTube unde se vorbeste despre propunerea unei legi ce amana obligativitatea lor, dar clipul este de acum 3 saptamani, am cautat confirmarea stirii / anuntul ca a fost aprobata pe Digi 24 si Euronews Ro, dar la ei nu am gasit nimic legat de amanare. Stiti ceva despre aceasta lege, a fost aprobata, sau platim amenda daca nu le montam pana la 1 ianuarie 2023?
Intre timp ati putea sa ii spuneti tovarasului administrator ca B1, Digi24, Realitatea TV, etc si alte surse media nu au calitate de Monitor oficial - si nu toate zvonurile au calitate de act normativ.
Si, chiar asa - de ce vorbiti cu onor tov administrator? Ca nu e decizia lui, el tre' sa execute ce dispune comitetul executiv. Cu onor tov presedinte trebuie comunicat pe tema. Preferabil in scris. Tov administrator e doar executant, nu decident.
Corect
ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 130 din 29 septembrie 2022
Art.10 pct.b alin(7) Prin excepție de la prevederile alin (5), în cazul în care asociațiile de proprietari demonstrează că instalarea unor astfel de repartitoare de costuri nu ar fi rentabilă în conformitate cu metodologia prevăzută la alin. (6), pot fi avute în vedere metode alternative rentabile pentru măsurarea consumului de energie termică.
Daca sunteti singurul solicitant in cadrul asociatiei in conditiile in care sunt mai multi bransati la alimentare cu agent termic si acestia nu doresc repartitoare este o problema.
La aceasta data (noiembrie 2022) nu se mai poate interveni la sistemul de alimentare cu energie termica al asociatiei care este incarcat si furnizeaza caldura celorlalti locatari.
Verificati la o firma care monteaza repartitoare cat costa repartitoarele si montarea acestora, cum se face citirea lor si cat costa citirea fiecarui repartitor, programul folosit, montare pompe in subsolul blocului pentru echilibrare hidraulica, etc. pentru a verifica daca investitia merita sau nu merita.
Va pot spune cu toata sinceritatea ca am folosit in trecut aceste repartitoare care ulterior si-au dovedit ineficacitatea si din aceasta cauza s-a si renuntat la ele.
Indiferent de optiunea dumneavoastra, persoanele care decid in cadrul asociatiei sunt presedintele si comitetul asociatiei, nu este administratorul.
adrian-adm., utilizator