Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... refuz returnare avans apartament ce nu se poate vinde
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

refuz returnare avans apartament ce nu se poate vinde

intentionez sa achizitionez un apartament.
pe 13.11 am mers la o vizionare si pentru ca mi-a placut a ramas ca voi face creditul.
Am platit 2000 Eur rezervare/avans prin banca.

Am stabilit ca pe 16 sa ne vedem la notar pt antecontract.
Acolo vanzatoarea nu a vrut sa stabilim cine ce cat cui plateste in caz de razgandire vanzator / cumparator / neperfectare acte din diverse motive.
Am descoperit ca peretii sunt modificati fata de releveu si ca e o problema asa ca am amanat semnarea antecontractului si am mers la banca sa rezolv.
Banca cere evaluare/expertiza MLPAT si asta se putea face dar am aflat cu ocazi asta ca a mai incercat vanzatoarea sa isi puna actele in ordine dar nu a putut sa faca asta pentru ca a construit balconul pe terasa blocului (practic si-a inchis dublat balconul luamd spatiu de la terasa blocului).

Azi 17.11 dupa ce am vorbit cu cadastristul si expertul MLPAT am ineles ca e un risc mare pt mine sa cumpar asa apartamentul si ca nu ma va crede nimeni ca NU AM STIUT ca cumpar o constructie ilegala asa ca am decis sa imi cer avansul inapoi.

Vanzatoarea mi-a zis ca nu imi vireaza banii inapoi.

Ce pot face? Politie?
Va trebui deschis un proces dar trebuie sa mergeti la avocat ca sa vada ce sanse ati avea pentru a nu se deschide un proces aiurea.
Trebuie analizata culpa fiecarei parti din contract ceea ce nu este chiar asa de usor de stabilit...
Trebuie vazute si toate actele de avocat.

Scris din Bucuresti 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
nu am avut un contract.
i-am virat banii ca avans pt apartament pt a bloca vanzarea.

mi-a spus abia pe 17 ca este problema aceea cu balconul care face ca pentru a intra in legalitate sa mai platesc vreo 3000 Eur sau sa demolez balconul (sau sa risc in orice zi o amenda de la ISC de vreo 15000 RON)