Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Alte beneficii, de mentionat in CIM sau CCM? cf L 283 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Alte beneficii, de mentionat in CIM sau CCM? cf L 283 / 2022

Buna ziua!

In legatura cu prevederile L 283/2022, modificarile si completarile aduse art.17 din Codul Muncii.

Societatea ofera prime de: Paste, Craciun, 8 martie, Sf Maria, decont transport ( NU este decont de la si spre locul de munca), tichete de masa, asigurare privata de sanatate si contributii pilonul III pensii private.

Le avem mentionate in CCM aplicabil la nivel de unitate.

1. Suntem obligati sa facem, pt salariatii deja angajati, acte aditionale in care sa mentionam aceste beneficii?

2. in CIM-urile pe care le vom incheia pe viitor trebuie sa mentionam aceste beneficii?

Imi puteti indica, va rog, cadrul legal pe care se bazeaza raspunsul dvs.
Va multumesc!
1. . Suntem obligati sa facem, pt salariatii deja angajati, acte aditionale in care sa mentionam aceste beneficii?

Nu .... angajatorul are obligatia sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca .. art.40 alin.2 lit.c C.mun.

2. in CIM-urile pe care le vom incheia pe viitor trebuie sa mentionam aceste beneficii?

Este obligatorie indicarea contractului colectiv de munca ce reglementeaza conditiile de munca ale salariatului;