Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Care este diferenta dintre Hotarare, Lege, Ordonanta ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Care este diferenta dintre Hotarare, Lege, Ordonanta si Decizie? ...

Care este diferenta dintre Hotarare, Lege, Ordonanta si Decizie? (legislatie)
Exista o supremație a actelor normative.
Legea este peste ordonanța sau hotărârea de guvern dacă exista contradicții.
Deci legea nu poate fi contrazisa de un act normativ mai mic în grad ierarhic.

Insa, pentru cazuri concrete trebuie mers la avocat.
Cazurile de acest fel pot fi multe în practică și autoritățile pot greși adesea.
Se poate scrie o carte numai pe cazuri concrete pe aceasta temă.

Daca vreti doar ceva generic pentru cultura dvs. generala si juridica va recomand sa lecturati Teoria Generala a Dreptului.
Ar dura câteva ore ca să va facă un avocat o expunere juridica.

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat