Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... impozit pe venit din vanzare padure si pasune
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

impozit pe venit din vanzare padure si pasune

Suntem mostenitorii de drept, cu succesiune dupa defunct in termen de 2 ani.
Am contactat un notar pentru intocmirea unui precontract de vanzare cumparare a dreptului de proprietate asupra unei suprafete de padure si pasune. Dupa furnizarea datelor proprietatii si a sumei tranzactiei, am aflat ca trebuie platit un impozit pe valoarea tranzactiei.
Conform prevederilor Codului fiscal sunt prevazute unele exceptii de la impozitul pe venit.
Doresc sa stiu care este solutia legala fata de cazuistica prezentata si care poate fii inatacabila de institutiile fiscale.
Va multumesc
art. 77^1 Cod Fiscal
3) Pentru transmisiunea dreptului de proprietate şi a dezmembrămintelor acestuia cu titlul de moştenire nu se datorează impozitul prevăzut la alin. (1), dacă succesiunea este dezbătută şi finalizată în termen de 2 ani de la data decesului autorului succesiunii. În cazul nefinalizării procedurii succesorale în termenul prevăzut mai sus, moştenitorii datorează un impozit de 1% calculat la valoarea masei succesorale.