Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua, Ce se poate face in cazul in care un produs ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua, Ce se poate face in cazul in care un produs achizitionat ...

Buna ziua,
Ce se poate face in cazul in care un produs achizitionat a fost returnat in termenul legal de 14 zile. Datorita curierului rapid coletul nu a ajuns inapoi la destinatar, a fost tinut in depozitul curierului. La data respectiva am luat legatura cu firma si cu firma de curierat, comunicand ca returul legal a fost efectuat, produsul nu este la mine. Acum firma imi solicita contravaloarea facturii prin EOS KSI, firma de recuperare. Ce posibilitati am?
trmiteti furnizorului copia avizului de expeditie aferent returului. termenul de 14 zile se refera la data la care consumatorul a expediat returul, nu la data la care a ajuns acesta la furnizor