Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua,soacra mea vrea sa treacă apartamentul pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua,soacra mea vrea sa treacă apartamentul pe soțul ...

Bună ziua,soacra mea vrea sa treacă apartamentul pe soțul meu,recent a murit socru,ei sunt trei copii un băiat și 2 fete.Una din fete nu vrea nimic cealaltă mare vrea dar o anumită sumă cerută de ea,nu este de acord doar cu partea care i se cuvine.Ce se poate face,ca soacra să poată trece pe soțul,sora lui nu este de acord,să se treacă pe el.Nu stie cum să facă,fără acordul ei nu poate face nimic,fără semnătura ei nu poate face nimic? Fără ca partea soacrei să se mai imparteasca!
Deschideti succesiunea in instanta. Jumatate va avea soacra si cealalta jumatate se imparte intre soacra si copii. DUPA ce se face succesiunea si aveti actele, soacra poate sa ii doneze partea ei fiului.
Daca renunta inainte, partea ei se imparte la toti copiii in parti egale.
Da,dar din câte știu donația în instanță se poate ataca.
Faceti cu intretinere.