Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tatal a decedat au ramas in viata mama cu doi copii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tatal a decedat au ramas in viata mama cu doi copii ,cu unul ...

Tatal a decedat au ramas in viata mama cu doi copii ,cu unul dintre ei locuieste si e necasatorit celalalt este casatorit si locuieste in casa sotiei lui ,dupa succesiunea facuta dupa tatal decedat daca fratele casatorit moare sotia lui are vreun drept asupra partii mostenite de sotul ei prin succesiune ,mai mentionez ca acesta are si un copil din prima casatorie .
florinm58, utilizator
In urma decesului unuia din soti, sotul supravietuitor impreuna cu urmasii sotului decedat vor mosteni averea sotului decedat .
da, nevasta fratelui va mosteni 1/4 si copilul 3/4.