avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tatal a decedat au ramas in viata mama cu doi copii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tatal a decedat au ramas in viata mama cu doi copii ,cu unul ...

Tatal a decedat au ramas in viata mama cu doi copii ,cu unul dintre ei locuieste si e necasatorit celalalt este casatorit si locuieste in casa sotiei lui ,dupa succesiunea facuta dupa tatal decedat daca fratele casatorit moare sotia lui are vreun drept asupra partii mostenite de sotul ei prin succesiune ,mai mentionez ca acesta are si un copil din prima casatorie .
Ultima modificare: Marți, 13 Decembrie 2022
florinm58, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 16:10, 13 Decembrie 2022
In urma decesului unuia din soti, sotul supravietuitor impreuna cu urmasii sotului decedat vor mosteni averea sotului decedat .
da, nevasta fratelui va mosteni 1/4 si copilul 3/4.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzufruct Vlad2013 Vlad2013 Buna dimineata, Revenim la subiectul pus in discutie in ziua de 1 februarie 2010,ora 18. Ne cereati ordinea deceselor.Vi le comunicam acum: ... (vezi toată discuția)
Succesiune-bunica LUMITM LUMITM Am o intrebare in legatura cu o succesiune,sper sa ma poata lamuri cineva. In septembrie anul trecut a decedat bunica mea.Bunicul a decedat cu multi ani in ... (vezi toată discuția)
Dreptul sotului la mostenire marrianne marrianne Am o intrebare: in cazul in care, dupa divort, sotia se recasatoreste, cel de-al doilea sot poate avea drept la mostenirea sotiei din partea parintilor ei ... (vezi toată discuția)