avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pentru venitul din chirii
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pentru venitul din chirii

buna ziua, as dori sa stiu, va rog, daca noul impozit ptr chirii se aplica doar contractelor inregistrate din 2023 sau si celor anterioare ?
daca contractul de inchiriere este incheiat in dec 2022, dar inregistrat in ianuarie 2023 ce impozit va avea ?
care este valoarea minima de inchiriere la care se aplica impozit ?
cand se plateste impozitul pe chirie si ce declaratie trebuie depusa?
cum se pocedeaza cand chiriasul renunta la contract inainte de termen?
multumesc.
Ultima modificare: Marți, 3 Ianuarie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: FLORENTINA-A , utilizator 18:17, 4 Ianuarie 2023
pentru lunile din 2022 ve i plati 10% din 60%
Cat ai trecut in contract
Pana pe 15 martie 2023 pentru 2022
Il executi la orice executor daca ai contractul raporatat la anaf
poate nu m -am exprimat prea bine ! raspunsul dvs nu e concludent .
daca ati putea sa recititi si sa -mi raspundeti punctual, va rog.
cel putin la ultima intrebare, scopul meu nu este sa oblig omul sa ramana intepenit la mine, daca el nu mai vrea sa stea ! m -am referit la relatia cu anaful !
multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se aplica prevederile oug 115/2023 pentru chiria pentru luna ... Medresia Medresia Cum se aplica prevederile OUG 115/2023 pentru chiria pentru luna ianuarie 2024 daca aceasta a fost platita anticipat in luna decembrie 2023? (vezi toată discuția)
Am un contract de inchiriere pe termen nelimitat. corina lupulet corina lupulet Buna ziua, am un contract de inchiriere pe termen nelimitat si am hotarat de comun acord cu chiriasul ca el sa plece pana la 1 dec 2021. Am platit impozitul al ... (vezi toată discuția)
Neprezentarea chiriasului la predarea apartamentului ralucagr ralucagr Buna ziua. In calitate de proprietar, in luna decembrie 2022 am inchiriat un apartament de 3 camere. In aprilie 2023 am dat notificare cf contract, denuntand ... (vezi toată discuția)