Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pentru venitul din chirii
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pentru venitul din chirii

buna ziua, as dori sa stiu, va rog, daca noul impozit ptr chirii se aplica doar contractelor inregistrate din 2023 sau si celor anterioare ?
daca contractul de inchiriere este incheiat in dec 2022, dar inregistrat in ianuarie 2023 ce impozit va avea ?
care este valoarea minima de inchiriere la care se aplica impozit ?
cand se plateste impozitul pe chirie si ce declaratie trebuie depusa?
cum se pocedeaza cand chiriasul renunta la contract inainte de termen?
multumesc.
george-neagu, moderator
pentru lunile din 2022 ve i plati 10% din 60%
Cat ai trecut in contract
Pana pe 15 martie 2023 pentru 2022
Il executi la orice executor daca ai contractul raporatat la anaf
poate nu m -am exprimat prea bine ! raspunsul dvs nu e concludent .
daca ati putea sa recititi si sa -mi raspundeti punctual, va rog.
cel putin la ultima intrebare, scopul meu nu este sa oblig omul sa ramana intepenit la mine, daca el nu mai vrea sa stea ! m -am referit la relatia cu anaful !
multumesc.