Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. Avem doi copii minori..am fost dat în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. Avem doi copii minori..am fost dat în judecată ...

Bună ziua. Avem doi copii minori..am fost dat în judecată în anul 2013. Nu aveam un loc de muncă stabil..asa ca statul ma obligat sa platesc (2 mil).banii vechi După o lună neam împăcat..ia acum n.am despărți Soția îmi cere 300 milioane..Vi se pare corect!?
Buna ziua, depinde ce prevede hotararea judecatoreasca. De regula, daca nu aveti venituri si aveti un singur copil, instanta acorda pensie de 1/4 din salariul minim pe economie. Daca insa va stabilit doar o suma fixa, trebuie obtinuta alta hotarare care sa reactualizeze pensia la valoarea salariului minim actual sau la venitul dvs. actual. Trebuie analizata hotararea.
Visează, pensia de intretinere se poate cere pe 3 ani în urma dacă demonstrezi motivul pentru care nu ai cerut o.
Dar ea o cere acum degeaba s a prescris.
Poate cere de acum încolo după ce divorteaza
Vă poate cere cel mult pentru 3 ani în urmă, adică 36luni x 200 lei = 7200 lei, restul datoriei s-a prescris.
De cerut poate cere ce ii trece prin cap, dvs va faceti apararile legale, pe prescriptie, pe convietuirea in comun si deci plata acelor bani (obligarea ar fi in fapt o plata nedatorata).