Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Numele meu este Daniela și am lucrat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Numele meu este Daniela și am lucrat într-un magazin ...

Bună ziua! Numele meu este Daniela și am lucrat într-un magazin de haine al companiei Inditex, aproximativ 3 ani, apoi am plecat la o companie concurenta, însă am rămas dezamăgită de acel loc de munca, asa ca am demisionat, intre timp am tot aplicat la diferite job-uri tot în cadrul fostei companii, dar fără niciun răspuns. Se pare ca în ciuda experientei pe care o acumulasem în inditex aceștia nu ma contacta-u deoarece actuala directoare de la magazinul în care am lucrat a avut ceva personal cu mine, în urma unei ședințe pe care am avut-o și unde i-am spus ceva ce aparent a deranjat-o atât de tare încât aceasta a recurs la metoda de a-mi lasă feedback negativ, însa unul mincinos, deoarece aceasta nu l-a lăsat strict din punct de vedere profesional ci s-a raportat la ceva personal. Astfel mie mi-au fost anulate toate șansele de a ma mai putea angaja vreodată în aceasta companie, deoarece politica acestora este una destul de stricta, o data ce ți se da un feedback negativ, aceștia nu te mai angajează și nici nu-ți oferă drept la replica.
Eu îmi doresc foarte mult sa ma pot reîntoarc într-unul dintre brandurile acestei companii, însă am întâmpinat aceasta problema și întrebarea mea este, dacă exista cumva vreun cadru legal prin care se poate rezolva aceasta situație?
Încă nu am discutat cu cineva mai superior, deoarece îmi este destul de greu sa fac rost de adresele acestora de e-mail, dar o sa încerc sa mai iau legătura cu cineva zilele acestea care ar putea sa ma ajute, dacă nu, credeți ca este ok sa le las un mail celor de la cariere inditex, prin care sa le spun ca vreau să-mi dea in scris motivele pentru care nu ma contactează nimeni în urma aplicărilor mele?
Pentru ca eu în baza lor de date, nu apar cu absolut niciun feedback, acesta este dat întotdeauna telefonic. Adică eu când aplic la un job de-al lor, cei de la HR suna la magazin și cer feedback directorului de acolo. Adică eu nici măcar o dovada scrisa nu am a acestui feedback.
Mulțumesc!
Puteti sa le scrieți ce doriți, nu o sa primiti raspuns sau nu o sa va satisfaca acel raspuns, o sa fie unul politicos si general
Nu trebuia sa plecati iar demn era, ca daca tot ati plecat, sa nu nai aplicati la ei.
gi-jane2, moderator

Catalin9797 a scris:

Încă nu am discutat cu cineva mai superior, deoarece îmi este destul de greu sa fac rost de adresele acestora de e-mail, dar o sa încerc sa mai iau legătura cu cineva zilele acestea care ar putea sa ma ajute, dacă nu, credeți ca este ok sa le las un mail celor de la cariere inditex, prin care sa le spun ca vreau să-mi dea in scris motivele pentru care nu ma contactează nimeni în urma aplicărilor mele?
Pentru ca eu în baza lor de date, nu apar cu absolut niciun feedback, acesta este dat întotdeauna telefonic. Adică eu când aplic la un job de-al lor, cei de la HR suna la magazin și cer feedback directorului de acolo. Adică eu nici măcar o dovada scrisa nu am a acestui feedback.
Mulțumesc!

Este dreptul dvs de a va adresa conducerii si in functie de politica lor o sa primiti sau nu un raspuns .

In regulamentul Intern se mentioneaza undeva despre acel feedbacK?
Stimate @Catalin9797 , - practic - nu aveti cum sa stiti ce au in “ baza lor de date “ , chiar daca impresia dvs. e ca nu au nimic . Orice firma - firesc si normal - are o politica de recrutare a personalului ne-publica , au criterii de selectare a viitorilor angajati , in asa fel incat sa asigure cat de mult posibil mersul afacerii fara probleme din partea acestora . In cazul dvs. , chiar o asemenea cerere - sa primiti in scris motivele pentru care nu sunteti contactata - arata un potential salariat dificil , revendicativ , care crede ca are drepturi pe care ( in realitate ) nu le are , un angajat-problema , intr-un cuvant - un “ cui in talpa “ . Nu sunteti contactata pentru ca CV-ul dvs. nu convinge . Sau pentru ca respectiva companie nu mai angajeaza un om care i-a intors odata spatele . Sau pentru acel feedback - daca a existat , pentru ca de fapt , nu aveti nici o dovada . Sau pentru ca nu se poate conta pe loialitatea dvs. , plecand la un moment-dat la concurenta . Si mai sunt si alte posibile motive . Cert e ca , in cel mai bun caz , veti primi un raspuns corect , politicos , cum ca firma isi rezerva dreptul de a-si selecta personalul cum considera , fara nimic concret . Asta - daca nu va ignora cu totul , ca nimic nu-i obliga sa va raspunda in vreun fel . PS . Cand sunt mai multi aplicanti pentru un job , compania angajatoare face o triere ( dupa criteriile ei ) si selecteaza 2 - 3 - 4 candidati care s-ar potrivi cerintelor . Doar cei de pe “ lista scurta “ sunt contactati si chemati la interviu , nu toti cei care si-au depus CV-ul .
CHKa, utilizator
Legislația muncii din zilele noastre este foarte generoasă cu salariatul. Acesta are o mulțime de drepturi, practic nu poate fi concediat iar, dacă totuși este, aproape sigur câștigă în instanță. Spunea un angajator că practic nu ai altă soluție decât să desființezi firma.
Acuma, când ai avut un salariat care îți spune "ceva care deranjează" o directoare, pleacă la compania concurentă, te bucuri că ai scăpat de el. Iar dacă mai și vrea să se reangajeze la tine, dvs. ați face-o? Adică tu ce ești, umbrelă de vreme rea pentru "păsările călătoare"?
Nu, din fericire legislația muncii nu a ajuns până acolo încât să oblige un angajator să angajeze pe cineva. În final, atât dvs., cât și directoarea, ați uzat de un drept constituțional: dreptul la opinie.

Catalin9797 a scris:

Bună ziua! Numele meu este Daniela și am lucrat într-un magazin de haine al companiei Inditex, aproximativ 3 ani, apoi am plecat la o companie concurenta, însă am rămas dezamăgită de acel loc de munca, asa ca am demisionat, intre timp am tot aplicat la diferite job-uri tot în cadrul fostei companii, dar fără niciun răspuns. Se pare ca în ciuda experientei pe care o acumulasem în inditex aceștia nu ma contacta-u deoarece actuala directoare de la magazinul în care am lucrat a avut ceva personal cu mine, în urma unei ședințe pe care am avut-o și unde i-am spus ceva ce aparent a deranjat-o atât de tare încât aceasta a recurs la metoda de a-mi lasă feedback negativ, însa unul mincinos, deoarece aceasta nu l-a lăsat strict din punct de vedere profesional ci s-a raportat la ceva personal. Astfel mie mi-au fost anulate toate șansele de a ma mai putea angaja vreodată în aceasta companie, deoarece politica acestora este una destul de stricta, o data ce ți se da un feedback negativ, aceștia nu te mai angajează și nici nu-ți oferă drept la replica.
Eu îmi doresc foarte mult sa ma pot reîntoarc într-unul dintre brandurile acestei companii, însă am întâmpinat aceasta problema și întrebarea mea este, dacă exista cumva vreun cadru legal prin care se poate rezolva aceasta situație?