Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia minima
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia minima

Buna ziua. Am 61 de ani si am fost angajat 12 ani. Pot sa aplic pentru pensia minima, sau trebuie sa astept sa implinesc 65 de ani?
Buna seara!
Vârsta standard de pensionare este 63 de ani pentru femei şi de 65 de ani pentru bărbaţi, stagiul minim de cotizare este de 15 ani şi stagiul complet de cotizare este de 35 de ani, atât pentru femei, cât şi pentru bărbaţi.
[ link extern ]