avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 161 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia minima
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia minima

Buna ziua. Am 61 de ani si am fost angajat 12 ani. Pot sa aplic pentru pensia minima, sau trebuie sa astept sa implinesc 65 de ani?
Cel mai recent răspuns: Alexandrarares , utilizator 21:38, 10 Ianuarie 2023
Buna seara!
Vârsta standard de pensionare este 63 de ani pentru femei şi de 65 de ani pentru bărbaţi, stagiul minim de cotizare este de 15 ani şi stagiul complet de cotizare este de 35 de ani, atât pentru femei, cât şi pentru bărbaţi.
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas cosac cosac Buna ziua as vrea si eu cateva lamuri in legatura cu pensia de urmas.Situatia este urmatoarea Soacra mea(n.14 .05.1958) a fost casatorita timp de 17 ani pana ... (vezi toată discuția)
Pensie urtimudo urtimudo Buna seara As vrea sa stiu daca m-am nascut in octombrie 1955 ,am facut facultatea 5 ani ,armata 9 luni ,lucrez din septembrie 1981 , cand ma pot pensiona . (vezi toată discuția)
Varsta limita pentru pensionare marin1981 marin1981 Am 51 de ani impliniti.Am o vechime in munca de 30 de ani , din care 10 ani sunt la gr II.Imi puteti spune , va rog, care este varsta limita la care pot iesi ... (vezi toată discuția)