Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la incasare 2023
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la incasare 2023

De cand s-a modificat plafonul de la TVA la incasare la 4.500.000 lei s-a modificat si modul de calcul al acestuia, se pare. Inainte, pentru iesirea din sistem, in calculul plafonului intra baza de impozitare de pe D300 a livrarilor, insa acum vad ca scrie ca este "valoarea totala a livrarilor", ceea ce e altceva in cazul unei firme care in 2022 a aplicat TVA la incasare. Concret, cazul meu: SRL cu tva trimestrial, cu 01.10.2022 optez ptr TVA la incasare, iar la 31.12.2022 am livarri totale in 2022 de 4.600.000 lei iar pe D300 din 2022 am total baza de impozitare sub 4.500.000. Diferenta dintre ele reprezinta facturile emise in sistem de tva la incasare care inca nu sunt incasate la 31.12. Voi ce ziceti: sunt sau nu obligata sa ies din sistem ptr 2023? Multumesc!
Nu va trece pt ca operatiunile cu TVA neexigibila (4428) , adica facturile neincasate, nu se iau in calcul la calculul plafonului de 4.500.000 lei .

Baza legala art 282 si norme de aplicare

" (4) La determinarea cifrei de afaceri care servește drept referință pentru calculul plafonului de 4.500.000 lei, prevăzută la art. 282 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal, se au în vedere baza de impozitare înscrisă pe rândurile din decontul de taxă prevăzut la art. 323 din Codul fiscal corespunzătoare operațiunilor taxabile și/sau scutite de TVA conform art. 292, 294, 295 și 296 din Codul fiscal, operațiunilor rezultate din activități economice pentru care locul livrării/prestării se consideră ca fiind în străinătate conform prevederilor art. 275 și 278 din Codul fiscal, precum și rândurile de regularizări aferente. Nu sunt luate în calcul sumele înscrise în rândurile din decont aferente unor câmpuri de date informative cum sunt facturile emise după inspecția fiscală, informații privind TVA neexigibilă sau nedeductibilă."
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal
Multumesc frumos!
Totusi,in norme scrie doar despre cum se calcula plafonul de 2250000, despre cel de 4500000 scrie doar in CF, si anume ca este "valoarea totala a livrarilor". De aici dilema mea.
Normele nu au fost actualizate in ceea ce priveste plafonul. In rest rationamentul e la fel.