Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum se solutioneaza situația când cateva apartamente ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum se solutioneaza situația când cateva apartamente au centrala ...

Cum se solutioneaza situația când cateva apartamente au centrala termica echipata cu apometru. apa rece iar restul de apt. nu au contoare de apa?
.
Imi puteti spune,concret cum se face calculul consumului de apa rece lunar in cazul ca cel din acest topic in care in condominiu avem 4 apart. cu apometre si restul de 36 de apart. fara aparate individuale de contorizat consum utilitati,pe baza indexului apometre la primele si "pausal" la celelalte 36 apartamente?

Cei 4 platesc dupa consumul aratat de apometrele lor individuale.
Celor 36 li se repartizeaza 5,1 mc/persoana pe luna apa rece.
Daca intre apometrul de bransament si suma consumurilor apartamentelor (cu apometre pentru 4 si pausal pentru restul) este o diferenta, apometrul de bransament aratind mai mult, diferenta se imparte pe numar de persoane proprietarilor ce nu au apometru.
Si daca suma consumurilor apartamentelor (cu apometre pentru 4 si pausal pentru restul) este mai mare, apometrul de bransament aratind mai putin, cum se imparte diferenta ? Nu mai functioneaza pausalul....
gambette, utilizator
Cum doriti, doar celor trecuti la pausal (scadere la fiecare). Probabil se va imparti la numarul de persoane din apartamentele care nu au apolmetre.
latka, utilizator
Se vede ca nu este o ""practica"' unitara la asociatiile de proprietari pe aceasta speta! Poate dl. moderator Adam Grecu care are calitate de administrator imobile binevoieste a ne da o rezolvare in acest subiect!