Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație creștere copil

Bună seara, am nevoie de ajutor în privința unei probleme, urmează ca soția să nască în perioada următoare, vreau să știu dacă soția în ultimele 18 luni nu a mai lucrat și nu a avut nici un venit dacă mi se poate acorda indemnizația de creștere, țin să precizez că am la ultimul loc de muncă 6 ani
cornel2222, utilizator
Buna seara!
Indemnizatia se acorda unuia dintre parinti.Mamei sau tatalui.Dar in aceasta perioada nu mai puteti lucra.
[ link extern ]
Știu că nu mai pot lucra, este o problemă de aceea vreau să știu dacă soția nu lucrează dacă pot beneficia eu, avem un copil de 4 ani care este la grădiniță, ceea ce înseamnă că dimineața trebuie dus la grădiniță după adus de la grădiniță, nu vrem să întrerupem nici activitatea copilului nici nu putem lăsa un nou născut în casă singur cât este dus celălalt la grădiniță, fiind faptul că eu lucrez în 3 schimburi

Alexandrarares a scris:

Buna seara!
Indemnizatia se acorda unuia dintre parinti.Mamei sau tatalui.Dar in aceasta perioada nu mai puteti lucra.
[ link extern ]

Puteti beneficia dvs. de indemnizatie crestere copil.
Puteti beneficia de indemnizatie si in acelasi timp sa lucrati sau puteti depune direct dosarul pentru acordarea stimulentului de insertie.