avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... patrimoiul initial al asociatiei
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

patrimoiul initial al asociatiei

Patrimoniul initial minim al asociatiei trbuie sa fie de 2x salarul minin brut pe economie(adica aprox 1300ron). Intrebarea mea este daca aceasta suma poate fi utilizata dupa infiintarea asociatiei?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:09, 23 Ianuarie 2010
Da, pot fi folositi integral in interesul asociatiei, din momentul infiintarii sale.
patrimoniul initial al asociatiei este de cel putin UN salariu minim brut pe economie (art. 6 alin 1 lit. f din OG 26/2000 aprobata cu modificari prin L 246/2005)
hajjni a scris:

Patrimoniul initial minim al asociatiei trbuie sa fie de 2x salarul minin brut pe economie(adica aprox 1300ron). Intrebarea mea este daca aceasta suma poate fi utilizata dupa infiintarea asociatiei?


Nu, patrimoniul initial al unei asociatii trebuie sa fie minim un salariul brut pe economie ... in prezent, acesta este de 600 lei.
Dupa dobandirea personalitatii juridice , acesti bani pot fi folositi .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare asociatie - patrimoniu initial portik portik Care este patrimoniul initial al unei asociatii ? a) un salar brut pe economie ? (conf. OG nr.26/2000 art.6) sau b). doua salarii brut pe economie ( ... (vezi toată discuția)
Urgent!!! - constituirea patrimoniului unei asociatii Alina Alina Alina Alina Buna ziua Am doua mari nelamuriri in care poate ma puteti lunmina: Am tot cautat pe net si patrimoniul minim de constituire a unei asociatii este de 600 de ... (vezi toată discuția)
Patimoniu initial ong/asociatie detti74 detti74 Care lege este valabila pt infiintarea unui ONG? Cat este patrimoniul initial pentru infiintarea unei asociatii? Multumesc. (vezi toată discuția)