Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... patrimoiul initial al asociatiei
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

patrimoiul initial al asociatiei

Patrimoniul initial minim al asociatiei trbuie sa fie de 2x salarul minin brut pe economie(adica aprox 1300ron). Intrebarea mea este daca aceasta suma poate fi utilizata dupa infiintarea asociatiei?
Da, pot fi folositi integral in interesul asociatiei, din momentul infiintarii sale.
patrimoniul initial al asociatiei este de cel putin UN salariu minim brut pe economie (art. 6 alin 1 lit. f din OG 26/2000 aprobata cu modificari prin L 246/2005)
hajjni a scris:

Patrimoniul initial minim al asociatiei trbuie sa fie de 2x salarul minin brut pe economie(adica aprox 1300ron). Intrebarea mea este daca aceasta suma poate fi utilizata dupa infiintarea asociatiei?

Nu, patrimoniul initial al unei asociatii trebuie sa fie minim un salariul brut pe economie ... in prezent, acesta este de 600 lei.
Dupa dobandirea personalitatii juridice , acesti bani pot fi folositi .