Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum impiedic mostenitorii viitoarei sotii sa ma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum impiedic mostenitorii viitoarei sotii sa ma mosteneasca?

Ce solutii am, daca ma recasatoresc, ca mostenitorii viitoarei sotii sa nu participe la succesiunea dupa mine? Dar ea sa beneficieze de habitat in casa mea de la tara pe parcursul vietii ei? Mai am si jumatate de apartament(n-am facut partaj), asta ce regim are?
Eu nu va recomand testamentul daca aveti copii. Complica mult si inutil procedura succesorala, fiind o idee foarte proasta.
In definitiv ce anume doriti? Concubina nu mosteneste nimic. Sotia (luata legal, cu acte), mosteneste 1/4 din ceea ce aveti.
Vreti sa o luati cu acte si daca decedati primul, sotia sa devivina coproprietara cu copiii dvs si sa mosteneasca 1/4?
Sau va ingrijoreaza sa nu fie data afara din casa?