avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Vă rog să îmi spuneți dacă salariile ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Vă rog să îmi spuneți dacă salariile angajaților ...

Bună ziua. Vă rog să îmi spuneți dacă salariile angajaților din primarii (comuna, bibliotecar, studii medii) ar fi trebuit sa se mărească din 1 ianuarie 2023 și confirm cărei legi? Mulțumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:14, 20 Februarie 2023
OUG 168/2022
art.I
(1) Prin derogare de la prevederile art. 12 alin. (2) din Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, cu modificările și completările ulterioare, în anul 2023, începând cu data de 1 ianuarie, cuantumul brut al salariilor de bază/soldelor de funcție/salariilor de funcție/indemnizațiilor de încadrare lunară de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice se majorează cu 10% față de nivelul acordat pentru luna decembrie 2022, fără a se depăși valoarea nominală pentru anul 2022 stabilită potrivit anexelor la Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare.
...
Cred că în cazul utilizatorului salariul de bază este stabilit în baza art. 11 din Legea 153/2017. În acest caz consider că răspunsul ar fi trebuit să fie NU, nu neapărat, doar dacă decide Consiliul Local. Dealfel pentru acest tip de angajați nici nu există un maxim pe grilă.
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Februarie 2023
stelarman20001, utilizator
IN OUG nu se face distinctie.
Eu cred că OUG face distincție, din moment ce se referă doar la derogarea de la art 12 și nu la art 11 din Legea 153/2017. De altfel toate OUG urile care au stabilit măriri salariale în sectorul bugetar au făcut au făcut această distincție.

Cornel Vasile a scris:

IN OUG nu se face distinctie.

Ultima modificare: Duminică, 19 Februarie 2023
stelarman20001, utilizator
Scrie clar personalul platit din fondurile publice ...nu scrie exceptand administratia publica locala etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! Începând cu data de 1.03.2022 sunt angajata unui ... AdrianaPoporogu AdrianaPoporogu Bună ziua! Începând cu data de 1.03.2022 sunt angajata unui spital din Bucuresti, în Secția de ATI. Mai întâi am ocupat postul de registrator medical ... (vezi toată discuția)
Va rog sa ma lamuriti de ce atunci cand se mareste salariul minim ... oana05 oana05 Va rog sa ma lamuriti de ce atunci cand se mareste salariul minim pe economie nu cresc salariile tuturor angajatilor calculand asa cum scrie in L153 ... (vezi toată discuția)
Se majoreaza salariile tuturor bugetarilor din administratie? ... mihaita70 mihaita70 Se majoreaza salariile tuturor bugetarilor din administratie? Prin OUG nr. 45/2023, publicată vineri în Monitorul Oficial, s-a stabilit modificarea OUG ... (vezi toată discuția)