Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platitoare TVA, factura extracomunitara persoana ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platitoare TVA, factura extracomunitara persoana fizica.

Firma Platitoare TVA, factura extracomunitara persoana fizica
Detin un srl platitor de tva, trebuie sa vand unui client australian persoana fizica o piesa de aluminiu.
Facturez cu tva sau fara? Multumesc.
george-neagu, moderator
fara TVA daca aveti documentele vamale de export. Daca nu ...cu TVA.
Pai trimit cu Posta Romana din vama, banuiesc ca exista un formular vamal de export de completat ?
sau vazand ca am cod CAEN ok (soft la cererea clientului) pot sa ii facturez solutie software fara tva nu?
pai livrati un bun sau prestati un serviciu ? ca nu e totuna
in final in Reunion am trimis produse prin dhl fara tva,
in Australia am sa folosesc un comisionar vamal ptr ca trimit cu posta prin EMS.
eu fac toate hartiile si ei ptr o hartie mi-au cerut 50euro +tva ca sa faca dec;aratia vamala de export

ptr serviciu in schimb cum procedez? am de facturat 500euro in maroc ptr un soft trimis prin email clientului persoana fizica. facturez fara tva? alte acte?
multumesc ptr ajutor
Macperformance, utilizator