avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platitoare TVA, factura extracomunitara persoana ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platitoare TVA, factura extracomunitara persoana fizica.

Firma Platitoare TVA, factura extracomunitara persoana fizica
Detin un srl platitor de tva, trebuie sa vand unui client australian persoana fizica o piesa de aluminiu.
Facturez cu tva sau fara? Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 16 Februarie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Macperformance , utilizator 00:21, 18 Februarie 2023
fara TVA daca aveti documentele vamale de export. Daca nu ...cu TVA.
Pai trimit cu Posta Romana din vama, banuiesc ca exista un formular vamal de export de completat ?
sau vazand ca am cod CAEN ok (soft la cererea clientului) pot sa ii facturez solutie software fara tva nu?
pai livrati un bun sau prestati un serviciu ? ca nu e totuna
in final in Reunion am trimis produse prin dhl fara tva,
in Australia am sa folosesc un comisionar vamal ptr ca trimit cu posta prin EMS.
eu fac toate hartiile si ei ptr o hartie mi-au cerut 50euro +tva ca sa faca dec;aratia vamala de export

ptr serviciu in schimb cum procedez? am de facturat 500euro in maroc ptr un soft trimis prin email clientului persoana fizica. facturez fara tva? alte acte?
multumesc ptr ajutor
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Februarie 2023
Macperformance, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare tva - export autovehicul sirshadow sirshadow Buna seara, Am achizitionat in acest an un autovehicul nou din Romania. Insa acum sunt nevoit sa inregistrez autovehiculului intr-o tara extra-comunitara. ... (vezi toată discuția)
Taxe vamale prea mari dimlight dimlight Buna ziua, am fost anuntata astazi ca urmeaza sa intre maine un colet venit din China in tara in valoare de aproximativ 50$ prin compania GLS. Ei mi-au spus ca ... (vezi toată discuția)
Documente import china Verisss Verisss buna ziua, V-qsw ruga sa ma ajutati cu un raspuns vizavi la o problema legata de un import de aparatura pentru salon de infrumusetare din china. a ajuns marfa ... (vezi toată discuția)