Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA intracomunitar Auto SH persoană fizică
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA intracomunitar Auto SH persoană fizică

Bună ziua!
Pe Site-ul „europa.eu” scrie foarte clar că în calitate de Persoană Fizică la cumpărarea unui autoturism SH din altă țară a Uniunii Europene NU este necesară plata TVA-ului, însp mai multe persoane/dealări care aduc mașini din afară îmi spun că totuși TVA-ul se plătește. Îmi puteți spune vă rog care este legea și cum trebuie aplicată în acest caz, mai concret, ce trebuie să fac ca persoană fizică să cumpăr o mașină SH de la un dealar străin fără TVA?
link-ul exact este acesta: [ link extern ]
Vă mulțumesc!
Nu trebuie să plătiți TVA când introduceți într-o țară din UE o mașină de ocazie din altă țară a UE. Va trebui să înmatriculați mașina în țara în care locuiți și să plătiți acolo taxele de înmatriculare și de drum.

Sunt insa doua situatii :
- daca dealerul din UE va factureaza masina aplicand regimul second hand( al marjei) nu va factura cu TVA .
- daca dealerul din UE va factureaza cu cota TVA din tara lui , atunci el nu aplica regimul marjei ci regimul normal de taxare ( ca si cum ati cumpara masina din acea tara ).