Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Salubrizare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Salubrizare

Buna ziua,
Daca exista posibilitatea sa nu platesc in doua locuri salubritatea.,adica la doua adrese diferite?Cum procedez?(Primaria spune ca trebuie platit pt. o persoana.Daca nu folosesc serviciile,de ce sa platesc?
In realitate se impune prin unele hotarari locale plata indiferent daca cineva locuieste acolo sau nu.
Indiferent ca aduci o foaie de al alta asociatie de proprietari si arati ca locuiesti si platesti acolo tot se ia o taxa pentru o persoana..
Solutia de contestare in instanta este foarte greoaie.
w_v_w_v, utilizator
Conform ANRSC din pacate hotararile consiliului local de impunere a unei persoane chiar daca nu locuieste nimeni la adresa este perfect legal.
w_v_w_v, utilizator
Nu ne luminați și pe noi cum, unde și de când ANRSC a preluat rolul ICCJ? Arătați cum sună acest "perfect legal".

w_v_w_v a scris:

Conform ANRSC din pacate hotararile consiliului local de impunere a unei persoane chiar daca nu locuieste nimeni la adresa este perfect legal.

Hotararea consiliului poate fi reclamata si la ANRSC.
Pe baza raspunsului ANRSC se poate face apoi catre prefectura care va ataca daca este intemeiata.
Dar din pacate toate demersurile unora au fost fara folos.
Cititi la sfarsit. Toate hotararile atacate au primit acelasi raspuns.
[ link extern ]

uite asa cum ati auzit suna fix legal.
Si eu as vrea sa para o hotarare ca e ilegala dar nu a aparut deocamdata. Si au luat-o unii daca citit in motivare pe toate partile ANRSC prefectura instanta.
w_v_w_v, utilizator
Ati citit acele hotariri, macar ?Problema a fost ca respectivul nu a vrut sa depuna declaratie si ca a refuzat si acea taxa de 39 RON/an (probabil era considerata casa de vacanta). Greseala de om nepriceput.

Si nu toate hotaririle au primit acelasi raspuns, asa vi se pare, au primit raspunsul adecvat fiecarei instante in parte.

In plus, o hotarire a unei instante nu e izvor de drept, adica nu e obligatoriu ca o alta instanta sa decida la fel.
Si nu ne-ati lamurit, ce rol de izvor de drept are ANSRSC ?