avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Administrez un teren agricol pentru care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Administrez un teren agricol pentru care exista un ...

Bună ziua.
Administrez un teren agricol pentru care exista un titlu de proprietate emis pe numele bunicii mele demult decedate..Pe titlu sunt trecute alte 5 rude dar eu am plătit impozitul și eu l am dat în arenda.
Întrebarea este ce demersuri pot face pentru a preschimba actul de proprietate pe numele meu ceilalți proprietari nefiind înteresati (uzupaciune).
Mulțumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 20:34, 20 Martie 2023
Nu puteți. Trebuie sa fie făcută succesiunea și fiecare moștenitor își păstrează cota parte. Dacă doresc va poate vinde sau dona partea fiecare, prin notariat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenitor nementionat pe titlul de proprietate. succesiune. intabulare. MariusEmilian MariusEmilian Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in descifrarea unei situatii mult prea stufoase pentru mine! Scopul final al expunerii este intentia de a face ... (vezi toată discuția)
Succesiune , mostenitor nedeclarat , intabulare teren agricol . ContSters252403 ContSters252403 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in descifrarea unei situatii mult prea stufoase pentru mine! Scopul final al expunerii este intentia de a face cadastrul ... (vezi toată discuția)
Succesiune in muntenia dupa parinti, zona ... ANDU_V ANDU_V Buna ziua, Subiect: succesiune in Muntenia dupa parinti, zona cooperativizata, - Casa de locuit 45 mp inscrisa in registrul agricol in anul 1957 pe ... (vezi toată discuția)