Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Bună ziua. După ce a decedat tatăl meu am găsit un ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Bună ziua. După ce a decedat tatăl meu am găsit un certificat ...

Bună ziua. După ce a decedat tatăl meu am găsit un certificat de actionar la vinalcool giurgiu. Am cautat pe net iar aceasta firma a fost preluata de către alta firma cu toate acțiunile. Oare mai este valabil acel certificat din anul 1996 ?
Când veti face succesiunea, sa prezentați notarului și acest certificat de acționar și sa solicitați ca să fie trecut in masa succesorala. Veți vedea atunci dacă mai sunt valabile și, în plus, o sa aveți de moștenit și câte un pachet mic de acțiuni la fiecare din cele cinci SIF-uri.
Pana nu apar trecute in certificatul de moștenitor, nu va puteți exercita dreptul asupra lor și a dividendelor, dacă e cazul.
Bună ziua. Am făcut succesiunea și acum le am găsit. Ce este de făcut???

george-neagu a scris:

Când veti face succesiunea, sa prezentați notarului și acest certificat de acționar și sa solicitați ca să fie trecut in masa succesorala. Veți vedea atunci dacă mai sunt valabile și, în plus, o sa aveți de moștenit și câte un pachet mic de acțiuni la fiecare din cele cinci SIF-uri.
Pana nu apar trecute in certificatul de moștenitor, nu va puteți exercita dreptul asupra lor și a dividendelor, dacă e cazul.

Nu știu dacă merita efortul sa faceti un supliment la succesiune.panu nu aveți mai multe infoatii.Intrebati la un broker de bursa daca acțiunile respective valorează ceva sau la Depozitarul.Central.
Mulțumesc frumos

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu știu dacă merita efortul sa faceti un supliment la succesiune.panu nu aveți mai multe infoatii.Intrebati la un broker de bursa daca acțiunile respective valorează ceva sau la Depozitarul.Central.