Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna O persoana lucreaza de anul trecut din februarie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna O persoana lucreaza de anul trecut din februarie la un magazin ...

Buna

O persoana lucreaza de anul ttecut din februarie la un magazin alimentar.se lucteaza o zi si o zi liber.;asadar doua persoane.anul trecut in februarie cand s a angajat a venit in locul altei angajate pe care a dat o afara din cauza ca si a cerut concediu,a lucrat colega ei zi de zi doua saptamani si cand sa plece si colega in concediu acrasta nu a vrut sa lucreze in loc...asa ca a dat o afara.acum aceasi situatie.persoana doreste concediu.nu a inteles bine daca e concediul de anul trecut?cate zile trebuia sa aiba concediu anul trecut?a vorbit cu payronul si acesta i a spus sa rezolve cu colega ca el nu plateste pe altcineva ca e obligatia lor sa si dea concedii una la alta.problema e ca persoana patita cu fosta colega nu vrea sa lucreze.atunci cum e de facut?nu si mai iau concediu deloc?e corect ce zicr patronul?ce se intampla cu concediile persoanelor?
hhs a scris:

.... Cand pleaca un angajat in concediu patronul trebuie sa-l inlocuiasca daca nu vrea mai multi angajati. Trebuie notificat patronul de catre angajat cu perioada cand solicita concediul de odihna si daca patronul nu vrea sa i-l acorde atunci trebuie depusa demisia si cautat alt loc de munca. ....

De ec trebuie sa isi depuna demisia ??? Unde este mentionat in lege asa ceva ..
Pai, domnu' consilier juridic, in momentul in care exista astfel de patroni care nu respecta Codul muncii, e clar ca nu poti avea o viata buna in firma aceea si atunci mai bine iti depui demisia si iti cauti altceva. Credeti ca daca se duce la ITM va rezolva ceva? Va avea o viata grea cu astfel de indivizi! Si asta e o stare de fapt nespecificata in nici o lege!!
hhs, utilizator
Nu mai dati vina pe patroni , ca nici salariatii nu sunt toti usi de biserica ... poate rezolva la ITM ..cunosc personal mii de cazuri solutionate de catre ITM fara nicio repercursiune asupra salariatului.
Asta cu "mii de cazuri" e așa la vrăjeală, nu? Și oricum în acest caz nu e vorba despre ce a făcut un angajat, ci despre ce face un patron. Eu am citit ca angajatul a lucrat un an fără concediu de odihnă și patronul ar vrea ca și anul acesta să lucreze la fel!!!! ITM-ul vine, face un control și patronul masluieste niște acte și scapă "basma curată " după care se răzbună pe angajat. Se pare că patronul a mai făcut chestia asta în trecut!
Așa cum am mai spus, angajatul trebuie să meargă la patron cu o cerere de CO si daca nu primește aprobarea să-și dea demisia și să-și caute un loc de muncă unde să-i fie respectate drepturile.
hhs, utilizator
Nu este la vrajeala .. activitatea mea de zi cu zi se intersecteaza cu acea institutie pe care dvs o acuzati "musamalizare" ... inca o data va spun postati textul de lege in care un salariat trebuie sa-si dea demisia ca nu i se aproba cererea de CO ????