Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum delibereaza instanta ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum delibereaza instanta ?

Buna ziua,

Sunt intr-un proces de partaj (eu fiind paratul) si as avea o intrebare: cand delibereaza instanta (mai bine zis cand judeca efectiv cazurile) ?
Va intreb pentru ca desi m-am prezentat de 3 ori pana acum, de fiecare data au durat maxim 10 minute infatisarile...si nici la alte cazuri nu am vazut o judecata asa cum se vede in filme (cu citarea si interogarea partilor implicate, intrebari, etc.).
Ma gandesc eu ca daca va dura cate 5-10 minute de fiecare data...acest proces de partaj nu se va termina nici in 20 ani...
Cumva instanta analizeaza dosarele in timpul scurs intre termene ?
Va multumesc.
daca dvs aveti cerere reconventionala, atunci se va judeca aceasta.
daca nu, cererea se anuleaza.
Daca o anuleaza ca netimbrata insemna ca nu ati platit taxa deci nu inteleg ce sa inapoieze.Da, cel ce cere trebuie sa si timbreze, iar in partaj taxa este de 3% din valoarea masei partajabile...Dar toate astea trebuiau sa va fi fost explicate de avocatul dvs....e datoria lui...oricum din ce spuneti sunteti intr-o mare confuzie, asa ca pana la cai de atac ar fi bine sa va lamuriti inainte consultand , eventual un alt avocat.Procesele nu se deruleaza stas, predefinit, ci in functie de cazul in speta, ca la sah...nu poti stii mutarile dinainte.De aceeea exista avocati.
...si daca eu am cerut ca bunurile comune (din perioada casatoriei) sa se imparta 50 % - 50 % cine va plati totusi taxa de timbru ?...sau nu se va mai plati ?
Plata taxei de timbru este o obligatie a reclamantului , conform legii, prin urmare nu are legetura cu fondul cererii.Daca la primul termen( desi inteleg ca a trecut) va intelegeti si veniti cu trenzactie in fata instantei, v-o puteti recupera.daca nu, v-o recuperati daca vi se admite cererea de la parat.Dupa cum am spus, nu cunosc cazul ca sa ma pot pronunta mai detaliat, dar in general , deoarece la pataje dupa divort instanta nu a corda decat rar castig de cauza unuia sau altuia in mod absolut, taxele de timbru , ca si celelate cheltuieli nu se admit in totalitate.
In orice caz, tebuie sa platiti dela introducerea cererii..ati avut o instanta binevoitoere de v-a lasat 3 termene cu taxa neplatita...am vazut cazuri in care s-a anulat de la primul termen