Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! In anul 2019 am introdus o actiune in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! In anul 2019 am introdus o actiune in obligatia de ...

Buna ziua! In anul 2019 am introdus o actiune in obligatia de a face impotriva ANRP unde aveam un dosar de despagubiri din anul 2006,pentru care nu primisem nicio dispozitie. La tribunalul Bucuresti am obtinut o decizie prin care ANRP era obligat sa emita o dispozitie pentru suma de 98000 puncte rezultate din evaluarea unui teren conform grilei notariale din 2013. ANRP a facut apel dar in timp ce ne judecam la Curtea de Apel a aparut legea 119 cu un articol unic,care modifica legea 165 in sensul ca evaluarea bunurilor confiscate in perioada comunista se va face la nivelul grilei notariale din anul anterior eniterii deciziei de catre ANRP. Curtea de Apel a respins apelul ANRP dar in consideratii,a detaliat modul de calcul al despagubirilor,a specificat ca in speta sunt aplicabile prevederile Legii 119 si a indicat si suma pentru care trebuia emisa dispozitia potrivit grilei din 2020(eram deja in 2021).Dupa 2-3 luni am primit dispozitia celor de la ANRP emisa chipurile in baza hotararii de la fond. Intrebarea mea este daca trebuiau sa tina cont de modificarea legii si considerentele celor de la Curtea de Apel sau de hotararea pronuntata la fond? Multumesc!
prin respingerea apelului a ramas valida hotararea instantei de fond. in baza hotararii tribunalului vi s-a emis dispozitia.