Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara. In urma cu 2 ani am fost pensionat de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara. In urma cu 2 ani am fost pensionat de boala, cu revenire ...

Buna seara. In urma cu 2 ani am fost pensionat de boala, cu revenire la comisie. Am vechime 34 ani si o luna. Pot sa platesc pana la vechimea de 35 de ani ? Care este avantajul platii?
Nu aveti nici un avantaj.
In primul rand nu se merita.
Investitia se recupreaza in aproximativ 30 de ani de pensie.
Multumesc de raspuns

Carp Mircea a scris:

Nu aveti nici un avantaj.
In primul rand nu se merita.
Investitia se recupreaza in aproximativ 30 de ani de pensie.

Bună seara Am fost pensionat de boala cu o vechime de 34 ani și efectiv cotizat 32 ani..Am masterul realizat la zi, când nu am fost angajat sau pensionar de boala. Este valabil masterul, se va aplica și dacă nu, merita sa plătesc conform noii legi a pensiilor vechimea pana la35 ani? Mulțumesc.

Adikxx a scris:

Buna seara. In urma cu 2 ani am fost pensionat de boala, cu revenire la comisie. Am vechime 34 ani si o luna. Pot sa platesc pana la vechimea de 35 de ani ? Care este avantajul platii?

Masterul nu intra in baza de calcul a pensiei pe actuala lege.
Nu merita sa cumparati vechime.
Nu va ajuta cu nimic.