Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Dintr-o relatie de concubinaj, am un copil ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Dintr-o relatie de concubinaj, am un copil cu acest ...

Buna ziua! Dintr-o relatie de concubinaj, am un copil cu acest barbat. Noi ne-am despartit, ameninta ca imi va lua copilul. Acesta are probleme cu alcoolul, toti banii pe care i-a avut i-a cheltuit pe bautura si a si furat din casa bani. Absolut tot am platit eu impreuna cu parintii mei, inclusiv nastere, analize, scutece, controale pediatru. Doresc sa il dau in judecata, sa nu mai aiba nici un drept asupra educatiei si sanatatii copilui, in ceea ce priveste vizitele, eu sa decid cand sa vada copilul, daca sa o vada. Pentru tot ce am scris am dovezi clare. Ce pasi trebuie sa urmez?
Adela1230, utilizator
Contactați un avocat și promovați o acțiune privind stabilirea domiciliului copilului la dvs și exercitarea autorității parintesti.
O sa va explice avocatul pas cu pas pe parcursul procedurii.
Avocatul o sa va explice și ce puteți.obtine,nu e chiar cum va imaginați dvs...
buna ziua,
O actiune in instanta pentru exercitarea autoritatii parintesti doar de dumneavoastra.
Restul va explica un avocat/