avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenitori minori alături de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenitori minori alături de soțulsupraviețuitor.Procedura ...

Mostenitori minori alături de soțul supraviețuitor.Procedura succesiunii la notar



Bună seara!
Vă rog respectuos să mă ajutați cu un sfat pentru următoarea situație de fapt:
Verișoara mea a decedat de covid acum 2 ani.Soțul ei și cei 2 copii ( fata de 15 ani și băiatul de 12) au rămas cu niște bunuri , printre care și o mașină pe care vor sa o vanda, pentru a-și achita datoriile la bancă. Mașina este pe numele mamei și nu pot sa -i facă nici ITP-ul.
Pot face succesiunea la notar?
Copii au nevoie de curator special?
Dacă da, cine îl numește? E numit de primărie sau de instanță?
Curatorul poate fi sora mamei decedate?
Practic , vă rog să-mi spuneți care este procedura succesiunii cu minori?Unde trebuie mers prima data?
Mulțumesc!


Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Aprilie 2023
Adevar2, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adevar2 , utilizator 15:16, 2 Aprilie 2023
Mulțumesc!
În concluzie, eu am înțeles ca tatăl trebuie sa meargă întâi la notar, apoi sa se adreseze instantei pentru numirea unui curator special pentru dezbaterea succesiunii la notar iar după succesiune sa revină cu o noua cerere la instanță, de data aceasta pentru numirea unui curator special pentru partaj.
Am înțeles ca pentru fiecare demers ( acceptarea succesiunii și partaj) trebuie numirea unui curator special prin hotărâri (încheieri) separate.
Poare sora mamei sa fie propusa ca și curator special pentru ambii copii sau trebuie ca fiecare sa aibă curatorul lui?
Cine poate fi curator?
Daca tatal merge la notar, va primi de acolo toate lamuririle.
[ link extern ]
Pt numire curator se va adresa autoritatii tutelare, dar pt a vinde masina, instanta ii da aviz.
Ultima modificare: Duminică, 2 Aprilie 2023
gi-jane2, moderator
Vă mulțumesc pentru ca dialogați cu mine!
Se pare că primaria nu mai poate numi curator special ci doar instanța.
Pe de altă parte și notarul poate numi curator special care ulterior trebuie validat de către instanță ( cred ca scrie în art.150 alin. 3 C civ).
Am tot încercat sa adun informații și nu găsesc nimic clar care să indice pașii de urmat.
Au tot jucat pasa intre primarie si instanța si nu mai stiam cum a ramas. Sigur notarul cunoaste ca se confrunta direct cu cazuri de astea.
Cert e ca il va lamuri, nu are cum sa il trimita la plimbare.
In afara de masina, mai au si alte bunuri de valoare?
De ce nu poate face itp?
Stiti ca succesiunea si partajul, ar dura, deci va mai trece timp
Ultima modificare: Duminică, 2 Aprilie 2023
gi-jane2, moderator
Au 2 case mari , una în Ilfov iar alta în provincie, 2 masini.o firma cu datorii la furnizori .
Practic după moartea ei , lucrurile nu au mai mers bine.Au și niște datorii la bănci.Practic , tatăl vrea sa vândă din bunuri pentru a scăpa de datorii.Sa rămână cu casa din Ilfov , firma și o singură mașina. Sa scape de banca ( are rate restante și se teme sa nu piardă tot).
Are bunuri , dar nu are bani .Banii sunt în bunuri.
După moartea soției, nu a mai putut sa tina totul sub control iar oamenii care l- au ajutat nu au fost tocmai de încredere.

Alte discuții în legătură

Succesiune adelinaruncan adelinaruncan buna, as vrea sa fac si eu succesiune dupa tatal meu, as vrea sa stiu daca pot sa fac succesiune acuma sau sa astept ca si fratele meu sa implineasca varsta de ... (vezi toată discuția)
Instituire curatela madalina15 madalina15 buna ziua! am si eu o nelamurire: tatal a decedat, mama traieste si au 2 copii minori si vor sa faca partajul de pe urma tatalui.. pentru cei 2 copii minori ... (vezi toată discuția)
Numire curator prin instanta de judecata madalina bobeica madalina bobeica Buna ziua, Ma poate ajuta cineva cu un model de actiune in instanta prin care tatal unei minore doreste sa fie numit curatorul acesteia pentru a se putea ... (vezi toată discuția)