avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Montaj grilaje geamuri parter
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Montaj grilaje geamuri parter

Buna ziua.Exista vre-o lege în care îmi interzice,sa pun grilaje la geamuri,după izolare termica a blocului?Primăriea a pus schele pe fațada blocului,l,dar se pare că după izolare,nu ne mai permite sa punem grilajele la gemuri,celor care locuiesc la parter.Pot sa dau primăria in judecată?Este ilogic să pună în balanță,estetica blocului vs siguranță oamenilor.Va mulțumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 5 Aprilie 2023
Stef_74, utilizator
Cel mai recent răspuns: Stef_74 , utilizator 11:49, 28 Aprilie 2023
Si la aer conditionat se gaureste putin Polistirenul (nu se decupeaza cum fac unii).
Ultima modificare: Vineri, 7 Aprilie 2023
w_v_w_v, utilizator
Sunteti avocat?
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util

latka a scris:


Fatada nu e proprietatea dvs.
Siguranta e o chestiune doar ipotetica, distrugerea polisirenului e una certa.


Fatada/exteriorul imobilului de locuit in comun este alcatuita din parte comuna pereti dar si fin ferestre.tamplarie termopan care apartin in exclusivitate proprietarilor....
Deci ar trebui sa nu asiguram siguranta si securitate bunurilor ,inclusiv integritatii personale pentru ca se distruge polistirenul...
Sa incercam sa reproducem opinia .....in fata politiei sau a asiguratorului in situatiile de patrundere fara acordul proprietarului prin efractie....
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Aprilie 2023
ynocentta, utilizator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Primaria a accesat fonduri europene, pentru acel proiect de reabilitare termica si e indreptatita sa-si "protejeze" investitia, aici nu vorbim de opinii, ci de reguli de derulare ale unui astfel de proiect.

Am subliniat anterior, solutia tehnica de montat zabrelele respective nu trebuie sa duca la distrugerea stratului respectiv de izolare. Atit.

Si nu cred ca politia se ocupa de avizarea sistemelor anti efractie gen zabrele. :))
Sunt multe alte metode.
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu am opinat ca solutia tehnica instalat sisteme de securitate distruge izolatia sau suportul pe care se aplica
nu cred ca politia se ocupa de avizarea sistemelor anti efractie gen zabrele. :))

Nimeni nu isi doreste utilizarea de sume pentru grilaje dar evenimentele generate de infractori obliga proprietarii de la parter sau ultimul nivel sa se asigure
Politia nu se ocupa de avizare sisteme antiefractie,mai ales ca instalarea de "zabrelele :nu necesita proiect tehnic si autorizatie de construire,dar politia in caz de eveniment consemneaza in procesul verbal de constatare ca proprietarul nu a asigurat imobilul
La fel si asiguratorul consemneaza ca beneficiarul asigurarii nu are sistem de protectie la cai de acces
Cunosc situatie in care apartament in mijlocul Bucurestiului,in imobil cu interfon ,apartament asigurat cu alarma ,a fost spart de mai multe ori,prin fortarea geamurilor termopan si in final proprietarul a ajuns sa instaleze gratii duble=interior si exterior-dupa ce asiguratorul asigurarii facultative a consemnat lipsa sistem protectie si nu a acordat despagubiri
Apartamentul era situat la ultimul nivel.....
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Aprilie 2023
ynocentta, utilizator

Alte discuții în legătură

Gratii apartament parter Maria@V Maria@V Buna ziua, Am dreptul sa pun gratii la un apartament ce il am la parter? Multumesc mult! (vezi toată discuția)
Regulamente de interzicere si sanctionare cu amenda in cadrul asociatiei de proprietari w_v_w_v w_v_w_v As dori sa va intreb daca aveti cumva modele de regulamente adoptate de adunarea generala in care se descriu in amanunt diverse drepturi si obligatii ale ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, va rog, un sfat, pot refuza izolarea apartamentului ... Alice@ Alice@ Bună ziua, Va rog, un sfat, pot refuza izolarea apartamentului meu cu polistiren, dacă am efectuat deja acest lucru cu o firma avizata în urma cu 11 ani? ... (vezi toată discuția)