Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Montaj grilaje geamuri parter
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Montaj grilaje geamuri parter

Buna ziua.Exista vre-o lege în care îmi interzice,sa pun grilaje la geamuri,după izolare termica a blocului?Primăriea a pus schele pe fațada blocului,l,dar se pare că după izolare,nu ne mai permite sa punem grilajele la gemuri,celor care locuiesc la parter.Pot sa dau primăria in judecată?Este ilogic să pună în balanță,estetica blocului vs siguranță oamenilor.Va mulțumesc.
Stef_74, utilizator
Si la aer conditionat se gaureste putin Polistirenul (nu se decupeaza cum fac unii).
w_v_w_v, utilizator
Sunteti avocat?

latka a scris:

Fatada nu e proprietatea dvs.
Siguranta e o chestiune doar ipotetica, distrugerea polisirenului e una certa.

Fatada/exteriorul imobilului de locuit in comun este alcatuita din parte comuna pereti dar si fin ferestre.tamplarie termopan care apartin in exclusivitate proprietarilor....
Deci ar trebui sa nu asiguram siguranta si securitate bunurilor ,inclusiv integritatii personale pentru ca se distruge polistirenul...
Sa incercam sa reproducem opinia .....in fata politiei sau a asiguratorului in situatiile de patrundere fara acordul proprietarului prin efractie....
ynocentta, utilizator
Primaria a accesat fonduri europene, pentru acel proiect de reabilitare termica si e indreptatita sa-si "protejeze" investitia, aici nu vorbim de opinii, ci de reguli de derulare ale unui astfel de proiect.

Am subliniat anterior, solutia tehnica de montat zabrelele respective nu trebuie sa duca la distrugerea stratului respectiv de izolare. Atit.

Si nu cred ca politia se ocupa de avizarea sistemelor anti efractie gen zabrele. :))
Sunt multe alte metode.
Nu am opinat ca solutia tehnica instalat sisteme de securitate distruge izolatia sau suportul pe care se aplica
nu cred ca politia se ocupa de avizarea sistemelor anti efractie gen zabrele. :))

Nimeni nu isi doreste utilizarea de sume pentru grilaje dar evenimentele generate de infractori obliga proprietarii de la parter sau ultimul nivel sa se asigure
Politia nu se ocupa de avizare sisteme antiefractie,mai ales ca instalarea de "zabrelele :nu necesita proiect tehnic si autorizatie de construire,dar politia in caz de eveniment consemneaza in procesul verbal de constatare ca proprietarul nu a asigurat imobilul
La fel si asiguratorul consemneaza ca beneficiarul asigurarii nu are sistem de protectie la cai de acces
Cunosc situatie in care apartament in mijlocul Bucurestiului,in imobil cu interfon ,apartament asigurat cu alarma ,a fost spart de mai multe ori,prin fortarea geamurilor termopan si in final proprietarul a ajuns sa instaleze gratii duble=interior si exterior-dupa ce asiguratorul asigurarii facultative a consemnat lipsa sistem protectie si nu a acordat despagubiri
Apartamentul era situat la ultimul nivel.....
ynocentta, utilizator