Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Montaj grilaje geamuri parter
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Montaj grilaje geamuri parter

Buna ziua.Exista vre-o lege în care îmi interzice,sa pun grilaje la geamuri,după izolare termica a blocului?Primăriea a pus schele pe fațada blocului,l,dar se pare că după izolare,nu ne mai permite sa punem grilajele la gemuri,celor care locuiesc la parter.Pot sa dau primăria in judecată?Este ilogic să pună în balanță,estetica blocului vs siguranță oamenilor.Va mulțumesc.
Stef_74, utilizator
Multumesc,o sa pun daca nu am alta varianta.
Dupa parerea mea si la aer conditionat trebuie autorizatie, se modifica fatada. Normal ar fi sa fie toate la fel, aliniate, eventual chiar mascate cumva. Plus ca la unele cladiri e interzis expres de lege si regulamente (monumente istorice, zone protejate). Dar sunt atat de multe aparate A.C. incat ar trebui sanctionati circa 1/4 din proprietari...

Luati in calcul si varianta ferestrelor antiefractie.
DinuX, utilizator
Cu siguranta.Nu vreau sa raman la mila infractorilor.
Ordonanţa de urgenţă nr. 18/2009 privind creşterea performanţei energetice a blocurilor de locuinţe
- CAPITOLUL II
Lucrări de intervenţie
Va multumesc.