Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, Am gafat o si eu. Intrebare, pe scurt.. Nu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, Am gafat o si eu. Intrebare, pe scurt.. Nu am fost ...

Buna ziua,
Am gafat o si eu.
Intrebare, pe scurt..
Nu am fost retinuta in trafic bauta, am fost chemata din casa in urma unei tamponari usoare cu spatele. Rez la etilotest a fost de 1,32 ulterior prima proba 3,09 si a doua 2,76.
Am cerut recalcularea.
1,32 aveam la ora 17.10, acidentul a fost la 16.45, am declarat ca am baut in casa coniac 200 ml in cele 20-25 min de la producerea tamponarii.
Cat credeti ca ar iesi la recalculare, am 53 kg, 170 cm ai am declarat ca nu am mancat nimic in acea zi.
Mulțumesc frumos și anticipat pentru răspuns!
Manuela Rășină, administrator
Dvs sustineti ca ati consumat alcool dupa producerea accidentului?
Da, asa a fost.

Manuela Rășină, administrator
Nu este recomandat să consumi alcool după producerea unui accident pentru că nu vă ușurează situația.Din contra.
Nu contează decât rezultatul testului,în rest sunt doar vorbe.
mitabiciclista, utilizator
Articolul 78 OUG 195/2002
(1) Conducătorului de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai, instructorului auto atestat care se află în procesul de instruire practică a unei persoane pentru obținerea permisului de conducere, precum și examinatorului autorității competente în timpul desfășurării probelor practice ale examenului pentru obținerea permisului de conducere sau pentru oricare dintre categoriile acestuia, implicați într-un accident de circulație, le este interzis consumul de alcool sau de substanțe psihoactive după producerea evenimentului și până la testarea concentrației alcoolului în aerul expirat sau recoltarea probelor biologice.
(2) În situația în care nu sunt respectate dispozițiile alin. (1) , se consideră că rezultatele testului sau ale analizei probelor biologice recoltate reflecta starea conducătorului, a instructorului auto sau a examinatorului respectiv în momentul producerii accidentului.
Ceva este cusut cu ata alba. Cum sa bei 200 ml de coniac in 20 min ca pe apa? Mai ales fiind femeie din cate se pare dupa username. Ideea nefericita de a declara asa duce la incalcarea articolului evocat in postul precedent.