Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Acum un an mama a decedat si am ramas trei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Acum un an mama a decedat si am ramas trei mostenitori. ...

Buna ziua! Acum un an mama a decedat si am ramas trei mostenitori. Nu facem succesiunea apartamentului in viitorul apropiat. Pot eu ca fiica mostenitoare sa inchieiez apartamentul cu contract de inchiriere? Curentul este pe numele meu. Gazele si intretinerea sunt numele raposatei mamei mele pe care le platesc lunar.
Doar ca:
Art.641 (1) Actele de administrare, precum încheierea sau denunţarea unor contracte de locaţiune, cesiunile de venituri imobiliare şi altele asemenea, cu privire la bunul comun pot fi făcute numai cu acordul coproprietarilor ce deţin majoritatea cotelor-părţi.

Sunt 3 moștenitori. Nu poate închiria doar unul, de capul lui.
Iar dacă se deschide acțiunea în instanță, nu durează chiar ani și nu se pierde chiar atât de mult timp
Pai deocamdata nu sunt coproprietari nu?
Cu atât mai mult. Nu are absolut nicio calitate
cred ca ati vrut sa ziceti ca nu are calitatea de proprietar.
Împrejurarea că locatorul nu este proprietarul bunului închiriat, nu afectează valabilitatea contractului, dacă calitatea de proprietar a locatorului nu ar fi determinantă, deoarece, aĩa cum s-a
arătat, locaţiunea, ca act de administrare, transmite doar folosinţa temporară a bunului.

[ link extern ]
gi-jane2, moderator
Si totusi, conform Codului civil, un bun in coproprietate nu poate fi inchiriat decat cu acordul coproprietarilor majoritari.
Si eu inchiriez Casa Poporului si iau 30.000 euro chirie, ca doar ce...?
Locatiunea este oricum temporara si oricum lipsa calitatii de proprietar nu afecteaza valabilitatea contractului.
Bun asa!
Deocamdată userul nu e nici proprietar, nici de moștenitor.
Deocamdată este doar succesibil.
Insitati inutil pe un lucru absurd.
raluk0207, utilizator