avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Acum un an mama a decedat si am ramas trei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Acum un an mama a decedat si am ramas trei mostenitori. ...

Buna ziua! Acum un an mama a decedat si am ramas trei mostenitori. Nu facem succesiunea apartamentului in viitorul apropiat. Pot eu ca fiica mostenitoare sa inchieiez apartamentul cu contract de inchiriere? Curentul este pe numele meu. Gazele si intretinerea sunt numele raposatei mamei mele pe care le platesc lunar.
Doar ca:
Art.641 (1) Actele de administrare, precum încheierea sau denunţarea unor contracte de locaţiune, cesiunile de venituri imobiliare şi altele asemenea, cu privire la bunul comun pot fi făcute numai cu acordul coproprietarilor ce deţin majoritatea cotelor-părţi.

Sunt 3 moștenitori. Nu poate închiria doar unul, de capul lui.
Iar dacă se deschide acțiunea în instanță, nu durează chiar ani și nu se pierde chiar atât de mult timp
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai deocamdata nu sunt coproprietari nu?
Cu atât mai mult. Nu are absolut nicio calitate
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
cred ca ati vrut sa ziceti ca nu are calitatea de proprietar.
Împrejurarea că locatorul nu este proprietarul bunului închiriat, nu afectează valabilitatea contractului, dacă calitatea de proprietar a locatorului nu ar fi determinantă, deoarece, aĩa cum s-a
arătat, locaţiunea, ca act de administrare, transmite doar folosinţa temporară a bunului.

[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 18 Mai 2023
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si totusi, conform Codului civil, un bun in coproprietate nu poate fi inchiriat decat cu acordul coproprietarilor majoritari.
Si eu inchiriez Casa Poporului si iau 30.000 euro chirie, ca doar ce...?
Locatiunea este oricum temporara si oricum lipsa calitatii de proprietar nu afecteaza valabilitatea contractului.
Bun asa!
Deocamdată userul nu e nici proprietar, nici de moștenitor.
Deocamdată este doar succesibil.
Insitati inutil pe un lucru absurd.
Ultima modificare: Joi, 18 Mai 2023
raluk0207, utilizator

Alte discuții în legătură

Inchiriere apartament. boby99y boby99y Buna ziua. In situatia in care inca nu s-a deschis sucesiunea in cazul a 2 mostenitori, cum pot inchiria un apartament din cele 2 existente in masa ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. as dori sa închiriez apartamentul părinților mei ... Naicu Naicu Bună ziua. As dori sa închiriez apartamentul părinților mei decedați.Dar nu qm făcut succesiunea, fiind singurul copil. Astfel , cum pot face declarația ... (vezi toată discuția)
Referitor inchiriere cota parte majoritara din apartament mevyo10 mevyo10 Referitor Inchiriere cota parte majoritara din apartament. Buna ziua pot inchiria apartamentul cu cota parte majoritara din apartament fara acordul celuilalt ... (vezi toată discuția)