avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Acum un an mama a decedat si am ramas trei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Acum un an mama a decedat si am ramas trei mostenitori. ...

Buna ziua! Acum un an mama a decedat si am ramas trei mostenitori. Nu facem succesiunea apartamentului in viitorul apropiat. Pot eu ca fiica mostenitoare sa inchieiez apartamentul cu contract de inchiriere? Curentul este pe numele meu. Gazele si intretinerea sunt numele raposatei mamei mele pe care le platesc lunar.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
si oricum lipsa calitatii de proprietar nu afecteaza valabilitatea contractului.

exact, vedeti ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ganditi-va si la altceva......ce vor crede ceilalti succesori in momentul in care vor afla ca ati inchiriat respectivul imobil? "Uite-o, face bani pe seama noastra!". Si o sa aveti ceva mai multe probleme decat aveti acum.....
Cel mai corect, uman, moral....cum vreti....este sa dezbateti succesiunea cat mai urgent!
Si eu ma subscriu la acest punct de vedere. In mod sigur poate sa inchirieze imobilul, ACESTA FIIND CHIAR UN ACT DE ACCEPTARE TACITA A MOSTENIRII!!! Ceilalti mostenitori (daca vor face act expres sau tacit de acceptare, ca daca nu, atunci dansa ramane singura mostenitoare) vor avea un drept de creanta pentru partea lor din chirie.


gi-jane2 a scris:

si oricum lipsa calitatii de proprietar nu afecteaza valabilitatea contractului.

exact, vedeti ?


Era o ironie. E greu cu pianul pe scari...
Faptul ca an trecut curentul pe numele meu inseamna acceptare tacita.nu-i asa?

KMK a scris:

Si eu ma subscriu la acest punct de vedere. In mod sigur poate sa inchirieze imobilul, ACESTA FIIND CHIAR UN ACT DE ACCEPTARE TACITA A MOSTENIRII!!! Ceilalti mostenitori (daca vor face act expres sau tacit de acceptare, ca daca nu, atunci dansa ramane singura mostenitoare) vor avea un drept de creanta pentru partea lor din chirie.

Alte discuții în legătură

Inchiriere apartament. boby99y boby99y Buna ziua. In situatia in care inca nu s-a deschis sucesiunea in cazul a 2 mostenitori, cum pot inchiria un apartament din cele 2 existente in masa ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. as dori sa închiriez apartamentul părinților mei ... Naicu Naicu Bună ziua. As dori sa închiriez apartamentul părinților mei decedați.Dar nu qm făcut succesiunea, fiind singurul copil. Astfel , cum pot face declarația ... (vezi toată discuția)
Referitor inchiriere cota parte majoritara din apartament mevyo10 mevyo10 Referitor Inchiriere cota parte majoritara din apartament. Buna ziua pot inchiria apartamentul cu cota parte majoritara din apartament fara acordul celuilalt ... (vezi toată discuția)