Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificatul de naștere vechi valabil in România?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificatul de naștere vechi valabil in România?

Buna ziua, eu am certificat de naștere vechi, locuiesc (temporar) in străinătate cu domiciliul in România. Pentru a îmi reînnoi cardul de identitate in România anul viitor, pot folosi certificatul de naștere de tip vechi? Am citit despre unele certificate de tip vechi (seria EN) care nu mai sunt valabile, dar nu este seria documentului meu.

Va mulțumesc anticipat.
mopetre1, utilizator
Atâta timp cât nu este deteriorat , scriul de pe el se poate citi și nu este plastifiat, certificatul de naștere este valabil.