Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Parcare masini firma sediu la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Parcare masini firma sediu la bloc

Buna ziua,

Nu gasesc nicaieri o informatie legata de cat de multe locuri de parcare poate ocupa o firma cu sediul la parterul unui bloc, in Galati. Mentionez ca este vorba despre o parcare publica, deci primul venit, primul servit, dar si daca firma aceasta are 10 masini, nu prea e ok fata de locatarii blocului care au masini si vor sa isi lase masina in parcarea blocului...

Multumesc anticipat!
Georgiana9020, utilizator
Faceti reclamatie la primarie, sa schimbe statutul parcarii, sa nu mai fie pe principiul primul venit - primul servit, ci sa fie parcare rezidentiala cu abonament anual. Altfel nu se poate.
latka, moderator
Multumesc!
Puteti verifica personal conditiile de alocare locuri de parcare studiind disp HCLM nr. 337/24.06.2021. ..
Cel mai bine este sa ramana primul venit primul servit.
Cea mai simpla solutie este sa retrageti acordul dat firmei pentru functionare.
Presedintele asociatiei anunta firma ca locatari sunt suparati ca nu au locuri de parcare si vor sa retraga acordul de functionare dat de asociatiei si de vecini.
Daca isi muta flota de acolo mai ramane daca nu zboara.
Simplu nu!
Mai degraba sa faca reclamatie la primarie, daca primaria nu zice nimic in acest sens, inseamna ca nu va retrage vreo autorizatie de functionare, ca de retragere acord nu poate fi vorba, nu e ca la piata, azi iti dau, maine ti-l iau (in fata instantei trebuie un temei legal, nu ifose de vatafi). Fiind parcare publica pe principiul primul venit, primul servit, nu incalca nici un regulament si nici o lege.

Deci nu exista nici temei legal pentru retragere acord sau autorizatie.