avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Atributiile politiei de frontiera care isi desfasoara ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Atributiile politiei de frontiera care isi desfasoara activitatea ...

Atributiile politiei de frontiera care isi desfasoara activitatea la Aeroportul Henri Coanda Otopeni.

Buna ziua,

M-ar putea edifica si pe mine cineva cu privire la documentele care intra in atributia politiei de frontiera, in a fi verificate, atat pe sensul de iesire din RO, cat si pe sensul de intrare in RO, pentru cetateanul roman adult?

In cauza, mai sunt alte documente in afara de cele prevazute la art. 6 si 6^ din legea 248/2005?

De fiecare data solicita cartea de imbarcare si niciodata nu au motivare in drept, pentru solicitarea in fapt.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 21:09, 4 Iunie 2023
E absolut normal sa solicite biletul, fara bilet, de ce ai vrea sa treci de securitate, unde te duci?
Si cand intri in Romania, iti cere buletin sau pasaport, nicidecum.biletul de avion cu care ai calatorit.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Iunie 2023
gi-jane2, moderator

Sa zicem ca la plecare au temei, ca cetatenii sa nu ajunga in zona neutra fara motiv.

Dar la sosire de ce?!
Asemenea solicita si cartea de imbarcare (bilet avion) sau doresc a li se comunica verbal de unde am venit (tara sau cursa), nu doar CI sau pasaport.

Din asta rezulta ca de fapt, motivul este acela de control al persoanelor/supraveghere.

gi-jane2 a scris:

E absolut normal sa solicite biletul, fara bilet, fe ce ai vrea sa treci de securitate, unde te duci?
Si cand intri in Romania, iti cere buletin sau pasaport, nicidecum.biletul de avion cu care ai calatorit.

Niciodata nu am fost intrebata de unde vin saubsa imi ceara biletul la intoarcere, asta nu inseamna ca nu au dreptul sa intrebe sau sa verifice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am si eu o speta si sper ca cineva sa imi furnizeze ... markomarius1 markomarius1 Buna ziua, Am si eu o speta si sper ca cineva sa imi furnizeze un raspuns cocludent: La controlul de frontiera al Aeroportului Otopeni, politistul m-a ... (vezi toată discuția)
Acte necesare iesire din tara minor! Andyandy22 Andyandy22 Salut, am 17 ani si as vrea sa stiu exact ce acte imi trebuiesc pentru a pleca din tara timp de 2 saptamani. Stiu doar ca imi trebuie procura de la ambii ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, am avut o situație destul de neplăcută astazi ... Ceseu Ceseu Bună ziua, Am avut o situație destul de neplăcută astazi și vroiam sa știu dacă a fost legal cum a procedat politia de frontiera din aeroportul Henri ... (vezi toată discuția)