Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am dosarul de pensie completat in ITALIA. Am revenit ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am dosarul de pensie completat in ITALIA. Am revenit in Romania ...

Am dosarul de pensie completat in ITALIA. Am revenit in Romania si m-am stabilit aici. Mai este nevoie sa completez Certificatul de Viata?
Pentru a se evita efectuarea unor plăţi necuvenite către beneficiari nerezidenţi în România, a căror situaţie s-a modificat, cu efecte asupra obligaţiei casei teritoriale de pensii competente de a achita drepturile de pensie şi/sau alte drepturi care se stabilesc şi se plătesc de către casele teritoriale de pensii, se va utiliza certificatul de viaţă ca şi instrument de verificare administrativă.

În acest scop, se utilizează modelul unic de certificat de viaţă, care constituie dovada pe baza căreia se continuă plata drepturilor cuvenite beneficiarilor nerezidenţi.
[ link extern ]
Daca am revenit in Romania si am o adresa stabila in Romania, nu sunt rezident in Romania?