avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Am depus declarația unica pentru cass și apoi m-am ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Am depus declarația unica pentru cass și apoi m-am angajat

Bună ziua,
Pe data de 27.04.2023 am depus declarația unica la ANAF pentru a mă asigură la sănătate deoarece nu aveam nici un venit.Pe data de 10.05..2023 m-am angajat.Plata mea către ANAF se suspendă automat începând cu data de 10.05.2023?Am platit din întreaga sumă 1800 Ron ...doar 200 Ron...și cred că până la data angajării ar mai trebui sa plătesc 100 Ron...după intra automat plata angajatorului?Eu trebuie sa mai depun la ANAF acte,adeverințe,declarație unica că să îmi dovedesc calitatea de angajat sau intra automat în sistem calitatea mea de angajat și îmi rămâne de plata doar suma sau diferența sumei care a rămas până m-am angajat ...acea sută de lei ...mai pe scurt eu trebuie sa mai depun ceva la ANAF. Și dacă mi se redistribuie plata către ei odată ce m-am angajat.(pt că nu vreau să rămân dator fara să știu). mulțumesc.
Ultima modificare: Duminică, 18 Iunie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 18:08, 20 Iunie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca v-ati angajat cu 10.05.2023 , veti intra ca asigurat ca salariat si nu va mai trebuie asigurarea ca si PFA . Depuneti o declaratie rectificativa la cea depusa in 27.04.2023 in care sa nu mai bifati deloc la CAP II - sectiunea II. 2.2 pt CASS .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia unica Pospisil Pospisil in anul 2018 am depus declaratia unica si am contribuit la CASS, plata a fost efectuata la ANAF, dupa care am fost sesizat ca am neclarificari in declaratie si ... (vezi toată discuția)
Rectificativa 2023 alin_avg alin_avg Buna ziua, Am depus declaratia unica pe 2023 bifand doar capitolul 1 (finala pe 2022) fara sa ma ating de capitolul 2. Veniturile au fost din dividende, ... (vezi toată discuția)
Cas si cass pentru 2023 la pfa norma de venit mircea.nedelcu mircea.nedelcu Se va plati CAS si CASS pentru 2023 la un PFA cu norma de venit daca persoana respectiva nu are alte venituri in decat cele generate de PFA dar care sunt in ... (vezi toată discuția)