Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Am depus declarația unica pentru cass și apoi m-am ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Am depus declarația unica pentru cass și apoi m-am angajat

Bună ziua,
Pe data de 27.04.2023 am depus declarația unica la ANAF pentru a mă asigură la sănătate deoarece nu aveam nici un venit.Pe data de 10.05..2023 m-am angajat.Plata mea către ANAF se suspendă automat începând cu data de 10.05.2023?Am platit din întreaga sumă 1800 Ron ...doar 200 Ron...și cred că până la data angajării ar mai trebui sa plătesc 100 Ron...după intra automat plata angajatorului?Eu trebuie sa mai depun la ANAF acte,adeverințe,declarație unica că să îmi dovedesc calitatea de angajat sau intra automat în sistem calitatea mea de angajat și îmi rămâne de plata doar suma sau diferența sumei care a rămas până m-am angajat ...acea sută de lei ...mai pe scurt eu trebuie sa mai depun ceva la ANAF. Și dacă mi se redistribuie plata către ei odată ce m-am angajat.(pt că nu vreau să rămân dator fara să știu). mulțumesc.
george-neagu, moderator
Daca v-ati angajat cu 10.05.2023 , veti intra ca asigurat ca salariat si nu va mai trebuie asigurarea ca si PFA . Depuneti o declaratie rectificativa la cea depusa in 27.04.2023 in care sa nu mai bifati deloc la CAP II - sectiunea II. 2.2 pt CASS .